Week 31: Cortina, Italy
Location: Cortina, Italy
Type: €42.5K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: Tennis Country Club, Localita Sopiazes, Cortina d’Ampezzo 32043, Italy; e-mail:info@tenniscortina.it
Starting Date: August 01
2015 Champion: Paolo Lorenzi (Italy)
Tournament website: ATP Challenger Cortina - Powered by Crionet MEDIA
Facebook: https://www.facebook.com/tenniscortina
Twitter:
Entry List
Main Draw
Cervantes, Inigo ESP 82
Berlocq, Carlos ARG 87
Bagnis, Facundo ARG 93
Carballes Baena, Roberto ESP 106
OUT Kovalik, Jozef SVK 124
Cecchinato, Marco ITA 130
Brands, Daniel GER 131
Andreozzi, Guido ARG 140
Olivo, Renzo ARG 153
Lama, Gonzalo CHI 162
Souza, Joao BRA 182
Rublev, Andrey RUS 193
Volandri, Filippo ITA 208
Djere, Laslo SRB 218
Safwat, Mohamed EGY 220
Donati, Matteo ITA 229
Arnaboldi, Andrea ITA 230
Caruso, Salvatore ITA 239
OUT Roca Batalla, Oriol ESP 245
OUT Reuter, Yannik BEL 247
Karatsev, Aslan RUS 249
Giustino, Lorenzo ITA 252
Alternates
IN 1. Velotti, Agustin ARG 257
OUT 2. Jankovic, Miki SRB 258
IN 3. Trinker, Bastian AUT 259
OUT 4. Sousa, Pedro POR 262
OUT 5. # Bellotti, Riccardo ITA 265
IN 6. Napolitano, Stefano ITA 269
OUT 7. Podlipnik-Castillo, Hans CHI 275
OUT 8. @ De Paula, Fabiano BRA 276
IN 9. Garin, Christian CHI 277
OUT 10. Ignatik, Uladzimir BLR 278
OUT 11. Estevez, Maximiliano ARG 279
12. Nedelko, Ivan RUS 282
OUT 13. Sakharov, Gleb FRA 285
OUT 14. Kuzmanov, Dimitar BUL 287
OUT 15. Mektic, Nikola CRO 289
16. Sonego, Lorenzo ITA 290
17. Gaio, Federico ITA 292
OUT 18. Chazal, Maxime FRA 295
19. Gombos, Norbert SVK 297
20. Horansky, Filip SVK 300
OUT 21. Majchrzak, Kamil POL 304
OUT 22. Metreveli, Aleksandre GEO 305
OUT 23. Jahn, Jeremy GER 306
24. Paz, Juan Pablo ARG 307
25. Casanova, Hernan ARG 309
26. Eremin, Edoardo ITA 310
OUT 27. Ortega-Olmedo, Roberto ESP 311
28. Lapentti, Giovanni ECU 318
OUT 29. Janvier, Maxime FRA 319
OUT 30. Desein, Niels BEL 321
OUT 31. Griekspoor, Scott NED 322
OUT 32. Masur, Daniel GER 325
OUT 33. Viola, Matteo ITA 329
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Juan Pablo PAZ (ARG) has a Bye
Riccardo GHEDIN (ITA) d. [WC] Luca SERENA (ITA) 6-0 6-3
Nicolas JARRY (CHI) d. Kirill KIVATTSEV (RUS) 6-2 6-2
Viktor GALOVIC (CRO) d. [7] Cristian RODRIGUEZ (COL) 4-6 6-4 6-1
[2] Calvin HEMERY (FRA) has a Bye
Martins PODZUS (LAT) d. Matej SABANOV (CRO) 6-2 6-3
Augusto VIRGILI (ITA) d. [WC] Alessandro RAGAZZI (ITA) 6-3 5-7 7-6(6)
[8] Walter TRUSENDI (ITA) d. [WC] Michele LONGO (ITA) 6-0 6-1
[3] Gianluigi QUINZI (ITA) has a Bye
[WC] Nicolo TURCHETTI (ITA) d. [WC] Gianluca QUINZI (ITA) 6-0 6-0
Daniel Elahi GALAN (COL) d. Enrico BECUZZI (ITA) 6-1 6-1
[6] Lucas MIEDLER (AUT) has a Bye
[4] Tomislav BRKIC (BIH) has a Bye
Adelchi VIRGILI (ITA) d. [WC] Marco BERGAGNIN (ITA) 6-2 7-6(5)
Andrea PELLEGRINO (ITA) d. Thomas BRECHEMIER (FRA) 6-2 6-2
[5] Andrea COLLARINI (ARG) has a Bye
SECOND QUALIFYING ROUND
Riccardo GHEDIN (ITA) d. [1] Juan Pablo PAZ (ARG) 7-6(4) 6-4
Viktor GALOVIC (CRO) d. Nicolas JARRY (CHI) 6-3 6-4
[2] Calvin HEMERY (FRA) d. Martins PODZUS (LAT) 6-3 7-6(4)
[8] Walter TRUSENDI (ITA) d. Augusto VIRGILI (ITA) 6-4 6-1
[3] Gianluigi QUINZI (ITA) d. [WC] Nicolo TURCHETTI (ITA) 6-3 6-2
[6] Lucas MIEDLER (AUT) d. Daniel Elahi GALAN (COL) 4-6 6-2 6-2
[4] Tomislav BRKIC (BIH) d. Adelchi VIRGILI (ITA) 6-4 7-6(6)
[5] Andrea COLLARINI (ARG) d. Andrea PELLEGRINO (ITA) 7-6(7) 6-3
FINAL QUALIFYING ROUND
Viktor GALOVIC (CRO) d. Riccardo GHEDIN (ITA) 6-3 7-6(2)
[2] Calvin HEMERY (FRA) d. [8] Walter TRUSENDI (ITA) 6-2 7-6(5)
[3] Gianluigi QUINZI (ITA) d. [6] Lucas MIEDLER (AUT) 7-6(9) 5-7 6-2
[5] Andrea COLLARINI (ARG) d. [4] Tomislav BRKIC (BIH) 7-5 4-6 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Filippo VOLANDRI (ITA) d. [1] Carlos BERLOCQ (ARG) 6-4 6-2
Laslo DJERE (SRB) d. Gonzalo LAMA (CHI) 6-2 3-6 6-1
Andrey RUBLEV (RUS) d. [Q] Viktor GALOVIC (CRO) 7-6(4) 7-6(9)
[WC] Lorenzo SONEGO (ITA) d. [6] Renzo OLIVO (ARG) 7-5 6-4
[3] Facundo BAGNIS (ARG) d. Christian GARIN (CHI) 6-1 7-6(2)
Mohamed SAFWAT (EGY) d. [WC] Gianluca MAGER (ITA) 6-1 6-2
[Q] Andrea COLLARINI (ARG) d. [Q] Gianluigi QUINZI (ITA) 7-6(6) 7-6(6)
[5] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) d. Daniel BRANDS (GER) 6-3 6-4
[8] Guido ANDREOZZI (ARG) d. [LL] Tomislav BRKIC (BIH) 6-4 5-7 6-2 [Stefano NAPOLITANO (ITA) has withdrawn]
[SE] Federico GAIO (ITA) d. Bastian TRINKER (AUT) 6-4 6-4
Lorenzo GIUSTINO (ITA) d. Agustin VELOTTI (ARG) 6-3 7-6(4)
[4,WC] Karen KHACHANOV (RUS) d. Salvatore CARUSO (ITA) 0-6 6-3 6-1
Aslan KARATSEV (RUS) d. [7] Marco CECCHINATO (ITA) 6-3 6-1
Matteo DONATI (ITA) d. [WC] Francisco BAHAMONDE (ITA) 6-0 6-2
[Q] Calvin HEMERY (FRA) d. Andrea ARNABOLDI (ITA) 6-4 6-4
Joao SOUZA (BRA) d. [2] Inigo CERVANTES (ESP) 7-6(3) 7-6(4)
SECOND ROUND
Laslo DJERE (SRB) d. Filippo VOLANDRI (ITA) 7-5 6-4
Andrey RUBLEV (RUS) d. [WC] Lorenzo SONEGO (ITA) 6-3 7-5
[3] Facundo BAGNIS (ARG) d. Mohamed SAFWAT (EGY) 6-7(6) 6-4 7-6(0)
[5] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) d. [Q] Andrea COLLARINI (ARG) 6-3 7-6(5)
[8] Guido ANDREOZZI (ARG) d. [SE] Federico GAIO (ITA) 6-2 6-4
Lorenzo GIUSTINO (ITA) d. [4,WC] Karen KHACHANOV (RUS) 6-3 6-3
Matteo DONATI (ITA) d. Aslan KARATSEV (RUS) 3-6 7-6(15) 6-4
Joao SOUZA (BRA) d. [Q] Calvin HEMERY (FRA) 6-2 7-6(4)
QFs
Laslo DJERE (SRB) d. Andrey RUBLEV (RUS) 2-6 7-5 7-6(6)
[5] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) d. [3] Facundo BAGNIS (ARG) 4-5 ret'd
[8] Guido ANDREOZZI (ARG) d. Lorenzo GIUSTINO (ITA) 6-3 6-1
Joao SOUZA (BRA) d. Matteo DONATI (ITA) 4-6 7-6(2) 6-4
SFs
Laslo DJERE (SRB) d. [5] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 7-6(3) 6-3
Joao SOUZA (BRA) d. [8] Guido ANDREOZZI (ARG) 6-3 6-4
FINAL
Joao SOUZA (BRA) d. Laslo DJERE (SRB) 6-4 7-6(4)
Location: Cortina, Italy
Type: €42.5K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: Tennis Country Club, Localita Sopiazes, Cortina d’Ampezzo 32043, Italy; e-mail:info@tenniscortina.it
Starting Date: August 01
2015 Champion: Paolo Lorenzi (Italy)
Tournament website: ATP Challenger Cortina - Powered by Crionet MEDIA
Facebook: https://www.facebook.com/tenniscortina
Twitter:
Entry List
Main Draw
Cervantes, Inigo ESP 82
Berlocq, Carlos ARG 87
Bagnis, Facundo ARG 93
Carballes Baena, Roberto ESP 106
OUT Kovalik, Jozef SVK 124
Cecchinato, Marco ITA 130
Brands, Daniel GER 131
Andreozzi, Guido ARG 140
Olivo, Renzo ARG 153
Lama, Gonzalo CHI 162
Souza, Joao BRA 182
Rublev, Andrey RUS 193
Volandri, Filippo ITA 208
Djere, Laslo SRB 218
Safwat, Mohamed EGY 220
Donati, Matteo ITA 229
Arnaboldi, Andrea ITA 230
Caruso, Salvatore ITA 239
OUT Roca Batalla, Oriol ESP 245
OUT Reuter, Yannik BEL 247
Karatsev, Aslan RUS 249
Giustino, Lorenzo ITA 252
Alternates
IN 1. Velotti, Agustin ARG 257
OUT 2. Jankovic, Miki SRB 258
IN 3. Trinker, Bastian AUT 259
OUT 4. Sousa, Pedro POR 262
OUT 5. # Bellotti, Riccardo ITA 265
IN 6. Napolitano, Stefano ITA 269
OUT 7. Podlipnik-Castillo, Hans CHI 275
OUT 8. @ De Paula, Fabiano BRA 276
IN 9. Garin, Christian CHI 277
OUT 10. Ignatik, Uladzimir BLR 278
OUT 11. Estevez, Maximiliano ARG 279
12. Nedelko, Ivan RUS 282
OUT 13. Sakharov, Gleb FRA 285
OUT 14. Kuzmanov, Dimitar BUL 287
OUT 15. Mektic, Nikola CRO 289
16. Sonego, Lorenzo ITA 290
17. Gaio, Federico ITA 292
OUT 18. Chazal, Maxime FRA 295
19. Gombos, Norbert SVK 297
20. Horansky, Filip SVK 300
OUT 21. Majchrzak, Kamil POL 304
OUT 22. Metreveli, Aleksandre GEO 305
OUT 23. Jahn, Jeremy GER 306
24. Paz, Juan Pablo ARG 307
25. Casanova, Hernan ARG 309
26. Eremin, Edoardo ITA 310
OUT 27. Ortega-Olmedo, Roberto ESP 311
28. Lapentti, Giovanni ECU 318
OUT 29. Janvier, Maxime FRA 319
OUT 30. Desein, Niels BEL 321
OUT 31. Griekspoor, Scott NED 322
OUT 32. Masur, Daniel GER 325
OUT 33. Viola, Matteo ITA 329
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Juan Pablo PAZ (ARG) has a Bye
Riccardo GHEDIN (ITA) d. [WC] Luca SERENA (ITA) 6-0 6-3
Nicolas JARRY (CHI) d. Kirill KIVATTSEV (RUS) 6-2 6-2
Viktor GALOVIC (CRO) d. [7] Cristian RODRIGUEZ (COL) 4-6 6-4 6-1
[2] Calvin HEMERY (FRA) has a Bye
Martins PODZUS (LAT) d. Matej SABANOV (CRO) 6-2 6-3
Augusto VIRGILI (ITA) d. [WC] Alessandro RAGAZZI (ITA) 6-3 5-7 7-6(6)
[8] Walter TRUSENDI (ITA) d. [WC] Michele LONGO (ITA) 6-0 6-1
[3] Gianluigi QUINZI (ITA) has a Bye
[WC] Nicolo TURCHETTI (ITA) d. [WC] Gianluca QUINZI (ITA) 6-0 6-0
Daniel Elahi GALAN (COL) d. Enrico BECUZZI (ITA) 6-1 6-1
[6] Lucas MIEDLER (AUT) has a Bye
[4] Tomislav BRKIC (BIH) has a Bye
Adelchi VIRGILI (ITA) d. [WC] Marco BERGAGNIN (ITA) 6-2 7-6(5)
Andrea PELLEGRINO (ITA) d. Thomas BRECHEMIER (FRA) 6-2 6-2
[5] Andrea COLLARINI (ARG) has a Bye
SECOND QUALIFYING ROUND
Riccardo GHEDIN (ITA) d. [1] Juan Pablo PAZ (ARG) 7-6(4) 6-4
Viktor GALOVIC (CRO) d. Nicolas JARRY (CHI) 6-3 6-4
[2] Calvin HEMERY (FRA) d. Martins PODZUS (LAT) 6-3 7-6(4)
[8] Walter TRUSENDI (ITA) d. Augusto VIRGILI (ITA) 6-4 6-1
[3] Gianluigi QUINZI (ITA) d. [WC] Nicolo TURCHETTI (ITA) 6-3 6-2
[6] Lucas MIEDLER (AUT) d. Daniel Elahi GALAN (COL) 4-6 6-2 6-2
[4] Tomislav BRKIC (BIH) d. Adelchi VIRGILI (ITA) 6-4 7-6(6)
[5] Andrea COLLARINI (ARG) d. Andrea PELLEGRINO (ITA) 7-6(7) 6-3
FINAL QUALIFYING ROUND
Viktor GALOVIC (CRO) d. Riccardo GHEDIN (ITA) 6-3 7-6(2)
[2] Calvin HEMERY (FRA) d. [8] Walter TRUSENDI (ITA) 6-2 7-6(5)
[3] Gianluigi QUINZI (ITA) d. [6] Lucas MIEDLER (AUT) 7-6(9) 5-7 6-2
[5] Andrea COLLARINI (ARG) d. [4] Tomislav BRKIC (BIH) 7-5 4-6 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Filippo VOLANDRI (ITA) d. [1] Carlos BERLOCQ (ARG) 6-4 6-2
Laslo DJERE (SRB) d. Gonzalo LAMA (CHI) 6-2 3-6 6-1
Andrey RUBLEV (RUS) d. [Q] Viktor GALOVIC (CRO) 7-6(4) 7-6(9)
[WC] Lorenzo SONEGO (ITA) d. [6] Renzo OLIVO (ARG) 7-5 6-4
[3] Facundo BAGNIS (ARG) d. Christian GARIN (CHI) 6-1 7-6(2)
Mohamed SAFWAT (EGY) d. [WC] Gianluca MAGER (ITA) 6-1 6-2
[Q] Andrea COLLARINI (ARG) d. [Q] Gianluigi QUINZI (ITA) 7-6(6) 7-6(6)
[5] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) d. Daniel BRANDS (GER) 6-3 6-4
[8] Guido ANDREOZZI (ARG) d. [LL] Tomislav BRKIC (BIH) 6-4 5-7 6-2 [Stefano NAPOLITANO (ITA) has withdrawn]
[SE] Federico GAIO (ITA) d. Bastian TRINKER (AUT) 6-4 6-4
Lorenzo GIUSTINO (ITA) d. Agustin VELOTTI (ARG) 6-3 7-6(4)
[4,WC] Karen KHACHANOV (RUS) d. Salvatore CARUSO (ITA) 0-6 6-3 6-1
Aslan KARATSEV (RUS) d. [7] Marco CECCHINATO (ITA) 6-3 6-1
Matteo DONATI (ITA) d. [WC] Francisco BAHAMONDE (ITA) 6-0 6-2
[Q] Calvin HEMERY (FRA) d. Andrea ARNABOLDI (ITA) 6-4 6-4
Joao SOUZA (BRA) d. [2] Inigo CERVANTES (ESP) 7-6(3) 7-6(4)
SECOND ROUND
Laslo DJERE (SRB) d. Filippo VOLANDRI (ITA) 7-5 6-4
Andrey RUBLEV (RUS) d. [WC] Lorenzo SONEGO (ITA) 6-3 7-5
[3] Facundo BAGNIS (ARG) d. Mohamed SAFWAT (EGY) 6-7(6) 6-4 7-6(0)
[5] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) d. [Q] Andrea COLLARINI (ARG) 6-3 7-6(5)
[8] Guido ANDREOZZI (ARG) d. [SE] Federico GAIO (ITA) 6-2 6-4
Lorenzo GIUSTINO (ITA) d. [4,WC] Karen KHACHANOV (RUS) 6-3 6-3
Matteo DONATI (ITA) d. Aslan KARATSEV (RUS) 3-6 7-6(15) 6-4
Joao SOUZA (BRA) d. [Q] Calvin HEMERY (FRA) 6-2 7-6(4)
QFs
Laslo DJERE (SRB) d. Andrey RUBLEV (RUS) 2-6 7-5 7-6(6)
[5] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) d. [3] Facundo BAGNIS (ARG) 4-5 ret'd
[8] Guido ANDREOZZI (ARG) d. Lorenzo GIUSTINO (ITA) 6-3 6-1
Joao SOUZA (BRA) d. Matteo DONATI (ITA) 4-6 7-6(2) 6-4
SFs
Laslo DJERE (SRB) d. [5] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 7-6(3) 6-3
Joao SOUZA (BRA) d. [8] Guido ANDREOZZI (ARG) 6-3 6-4
FINAL
Joao SOUZA (BRA) d. Laslo DJERE (SRB) 6-4 7-6(4)