Week 17: Ostrava, Czech Republic
Location: Ostrava, Czech Republic
Type: €42.5K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: SC Ostrava, Budecska 4, Ostrava 70200; tel (420) 595131956
Starting Date: April 25
2015 Champion: Inigo Cervantes (Spain)
Tournament website: Prosperita Open 2016 | News
Facebook: https://www.facebook.com/PROSPERITA-OPEN-116038148474300/
Twitter:
Entry List
Main Draw
Pavlasek, Adam CZE 119
Coppejans, Kimmer BEL 145
Krstin, Pedja SRB 160
Rola, Blaz SLO 165
Zopp, Jurgen EST 173
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 198
OUT Gaio, Federico ITA 207
OUT Karatsev, Aslan RUS 215
Mertens, Yannick BEL 216
OUT Fucsovics, Marton HUN 222
Guez, David FRA 226
Ignatik, Uladzimir BLR 229
Naso, Gianluca ITA 232
Novak, Dennis AUT 234
Cachin, Pedro ARG 239
Samper-Montana, Jordi ESP 240
Satral, Jan CZE 241
Lestienne, Constant FRA 243
Chazal, Maxime FRA 246
Djere, Laslo SRB 248
Roca Batalla, Oriol ESP 254
Giustino, Lorenzo ITA 257
Alternates
IN 1. Barrere, Gregoire FRA 265
IN 2. Uchiyama, Yasutaka JPN 269
IN 3. Sakharov, Gleb FRA 272
IN 4. Eysseric, Jonathan FRA 273
OUT 5. # Diez, Steven CAN 274
OUT 6. Estevez, Maximiliano ARG 275
OUT 7. Metreveli, Aleksandre GEO 276
IN 8. Viola, Matteo ITA 278
OUT 9. Hernych, Jan CZE 279
10. Mertl, Jan CZE 282
11. Nedelko, Ivan RUS 283
12. De Loore, Joris BEL 288
13. Granollers, Gerard ESP 290
14. Cipolla, Flavio ITA 292
15. # Konecny, Michal CZE 296
16. Michalicka, Marek CZE 297
OUT 17. Gigounon, Germain BEL 298
18. Pereira, Jose BRA 307
19. Marcora, Roberto ITA 310
OUT 20. Jankovic, Miki SRB 311
21. Mektic, Nikola CRO 312
22. # Marti, Yann SUI 315
23. Zhyrmont, Dzmitry BLR 316
24. Horansky, Filip SVK 322
OUT 25. Puget, Adrien FRA 323
26. Jasika, Omar AUS 325
27. Ortega-Olmedo, Roberto ESP 328
28. # Bachinger, Matthias GER 332
OUT 29. Jahn, Jeremy GER 336
OUT 30. Beck, Andreas GER 337
31. Garin, Christian CHI 340
OUT 32. Mager, Gianluca ITA 343
OUT 33. Romboli, Fernando BRA 347
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Andrej MARTIN (SVK) has a Bye
Petr MICHNEV (CZE) d. [WC] Piotr MATUSZEWSKI (POL) 6-2 6-2
Dominik KELLOVSKY (CZE) d. [WC] Mikalai HALIAK (BLR) 7-6(5) 7-5
[8] Maxime HAMOU (FRA) has a Bye
[2] Joris DE LOORE (BEL) has a Bye
Martin BLASKO (SVK) d. Tomas PAPIK (CZE) 6-3 4-6 7-5
Jaroslav POSPISIL (CZE) d. Mate DELIC (CRO) wo.
[5] Filip HORANSKY (SVK) has a Bye
[3] Marek MICHALICKA (CZE) has a Bye
Eduardo DISCHINGER (BRA) d. [WC] Lukas DLOUHY (CZE) 2-6 7-5 6-2
Peter TOREBKO (GER) d. Markus ERIKSSON (SWE) 2-6 6-1 6-4
[6] Christian GARIN (CHI) has a Bye
[4] Omar JASIKA (AUS) has a Bye
Sadio DOUMBIA (FRA) d. Vitaliy SACHKO (UKR) 6-4 6-2
Stefano NAPOLITANO (ITA) d. Adam MAJCHROWICZ (POL) 6-2 6-2
[7] Dzmitry ZHYRMONT (BLR) has a Bye
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Andrej MARTIN (SVK) d. Petr MICHNEV (CZE) 6-3 6-2
Dominik KELLOVSKY (CZE) d. [8] Maxime HAMOU (FRA) 1-6 7-5 6-2
Martin BLASKO (SVK) d. [2] Joris DE LOORE (BEL) wo.
Jaroslav POSPISIL (CZE) d. [5] Filip HORANSKY (SVK) 6-4 6-0
[3] Marek MICHALICKA (CZE) d. Eduardo DISCHINGER (BRA) 6-2 6-4
Peter TOREBKO (GER) d. [6] Christian GARIN (CHI) 7-6(4) 6-0
Sadio DOUMBIA (FRA) d. [4] Omar JASIKA (AUS) 6-3 6-2
Stefano NAPOLITANO (ITA) d. [7] Dzmitry ZHYRMONT (BLR) 7-6(0) 4-6 6-3
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Andrej MARTIN (SVK) d. Dominik KELLOVSKY (CZE) 2-6 6-1 6-2
Jaroslav POSPISIL (CZE) d. Martin BLASKO (SVK) 6-1 6-3
[3] Marek MICHALICKA (CZE) d. Peter TOREBKO (GER) 6-3 2-6 7-5
Stefano NAPOLITANO (ITA) d. Sadio DOUMBIA (FRA) 6-2 6-4
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) d. [1] Adam PAVLASEK (CZE) 6-3 7-6(2)
[WC] Zdenek KOLAR (CZE) d. [WC] David POLJAK (CZE) 7-5 6-4
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. Matteo VIOLA (ITA) 6-2 7-6(4)
[5] Kimmer COPPEJANS (BEL) d. Jonathan EYSSERIC (FRA) 6-1 6-2
[4] Pedja KRSTIN (SRB) d. Dennis NOVAK (AUT) 6-3 6-3
Laslo DJERE (SRB) d. Jan SATRAL (CZE) 3-6 6-4 6-3
[Q] Marek MICHALICKA (CZE) d. Maxime CHAZAL (FRA) 3-6 6-2 6-4
[WC] Janko TIPSAREVIC (SRB) d. [6] Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 7-6(5) 3-6 6-4
[8] David GUEZ (FRA) d. Gianluca NASO (ITA) 7-6(4) 6-0
Constant LESTIENNE (FRA) d. [Q] Andrej MARTIN (SVK) 6-4 6-3
[Q] Jaroslav POSPISIL (CZE) d. Gleb SAKHAROV (FRA) 6-4 6-4
[3] Jurgen ZOPP (EST) d. Yannick MERTENS (BEL) 6-4 6-1
[7] Uladzimir IGNATIK (BLR) d. Lorenzo GIUSTINO (ITA) 6-4 2-6 6-4
[Q] Stefano NAPOLITANO (ITA) d. Oriol ROCA BATALLA (ESP) 6-4 6-4
Gregoire BARRERE (FRA) d. [WC] Dominik SPROCH (SVK) 6-1 6-3
Pedro CACHIN (ARG) d. [2] Blaz ROLA (SLO) 6-4 6-4
SECOND ROUND
[WC] Zdenek KOLAR (CZE) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 4-6 6-4 6-3
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. [5] Kimmer COPPEJANS (BEL) 6-4 3-6 6-2
Laslo DJERE (SRB) d. [4] Pedja KRSTIN (SRB) 7-6(2) 5-7 6-4
[Q] Marek MICHALICKA (CZE) d. [WC] Janko TIPSAREVIC (SRB) 3-6 7-6(1) 6-4
Constant LESTIENNE (FRA) d. [8] David GUEZ (FRA) 1-6 6-2 6-4
[3] Jurgen ZOPP (EST) d. [Q] Jaroslav POSPISIL (CZE) 2-6 6-1 6-2
[Q] Stefano NAPOLITANO (ITA) d. [7] Uladzimir IGNATIK (BLR) 7-5 6-4
Gregoire BARRERE (FRA) d. Pedro CACHIN (ARG) 7-6(5) 6-7(3) 7-5
QFs
[WC] Zdenek KOLAR (CZE) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-3 3-6 6-3
[Q] Marek MICHALICKA (CZE) d. Laslo DJERE (SRB) 7-5 6-2
Constant LESTIENNE (FRA) d. [3] Jurgen ZOPP (EST) 6-4 6-3
[Q] Stefano NAPOLITANO (ITA) d. Gregoire BARRERE (FRA) 6-2 6-7(2) 7-6(6)
SFs
[WC] Zdenek KOLAR (CZE) d. [Q] Marek MICHALICKA (CZE) 6-2 6-1
Constant LESTIENNE (FRA) d. [Q] Stefano NAPOLITANO (ITA) 6-2 6-4
FINAL
Constant LESTIENNE (FRA) d. [WC] Zdenek KOLAR (CZE) 6-7 (5) 6-1 6-2
Location: Ostrava, Czech Republic
Type: €42.5K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: SC Ostrava, Budecska 4, Ostrava 70200; tel (420) 595131956
Starting Date: April 25
2015 Champion: Inigo Cervantes (Spain)
Tournament website: Prosperita Open 2016 | News
Facebook: https://www.facebook.com/PROSPERITA-OPEN-116038148474300/
Twitter:
Entry List
Main Draw
Pavlasek, Adam CZE 119
Coppejans, Kimmer BEL 145
Krstin, Pedja SRB 160
Rola, Blaz SLO 165
Zopp, Jurgen EST 173
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 198
OUT Gaio, Federico ITA 207
OUT Karatsev, Aslan RUS 215
Mertens, Yannick BEL 216
OUT Fucsovics, Marton HUN 222
Guez, David FRA 226
Ignatik, Uladzimir BLR 229
Naso, Gianluca ITA 232
Novak, Dennis AUT 234
Cachin, Pedro ARG 239
Samper-Montana, Jordi ESP 240
Satral, Jan CZE 241
Lestienne, Constant FRA 243
Chazal, Maxime FRA 246
Djere, Laslo SRB 248
Roca Batalla, Oriol ESP 254
Giustino, Lorenzo ITA 257
Alternates
IN 1. Barrere, Gregoire FRA 265
IN 2. Uchiyama, Yasutaka JPN 269
IN 3. Sakharov, Gleb FRA 272
IN 4. Eysseric, Jonathan FRA 273
OUT 5. # Diez, Steven CAN 274
OUT 6. Estevez, Maximiliano ARG 275
OUT 7. Metreveli, Aleksandre GEO 276
IN 8. Viola, Matteo ITA 278
OUT 9. Hernych, Jan CZE 279
10. Mertl, Jan CZE 282
11. Nedelko, Ivan RUS 283
12. De Loore, Joris BEL 288
13. Granollers, Gerard ESP 290
14. Cipolla, Flavio ITA 292
15. # Konecny, Michal CZE 296
16. Michalicka, Marek CZE 297
OUT 17. Gigounon, Germain BEL 298
18. Pereira, Jose BRA 307
19. Marcora, Roberto ITA 310
OUT 20. Jankovic, Miki SRB 311
21. Mektic, Nikola CRO 312
22. # Marti, Yann SUI 315
23. Zhyrmont, Dzmitry BLR 316
24. Horansky, Filip SVK 322
OUT 25. Puget, Adrien FRA 323
26. Jasika, Omar AUS 325
27. Ortega-Olmedo, Roberto ESP 328
28. # Bachinger, Matthias GER 332
OUT 29. Jahn, Jeremy GER 336
OUT 30. Beck, Andreas GER 337
31. Garin, Christian CHI 340
OUT 32. Mager, Gianluca ITA 343
OUT 33. Romboli, Fernando BRA 347
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Andrej MARTIN (SVK) has a Bye
Petr MICHNEV (CZE) d. [WC] Piotr MATUSZEWSKI (POL) 6-2 6-2
Dominik KELLOVSKY (CZE) d. [WC] Mikalai HALIAK (BLR) 7-6(5) 7-5
[8] Maxime HAMOU (FRA) has a Bye
[2] Joris DE LOORE (BEL) has a Bye
Martin BLASKO (SVK) d. Tomas PAPIK (CZE) 6-3 4-6 7-5
Jaroslav POSPISIL (CZE) d. Mate DELIC (CRO) wo.
[5] Filip HORANSKY (SVK) has a Bye
[3] Marek MICHALICKA (CZE) has a Bye
Eduardo DISCHINGER (BRA) d. [WC] Lukas DLOUHY (CZE) 2-6 7-5 6-2
Peter TOREBKO (GER) d. Markus ERIKSSON (SWE) 2-6 6-1 6-4
[6] Christian GARIN (CHI) has a Bye
[4] Omar JASIKA (AUS) has a Bye
Sadio DOUMBIA (FRA) d. Vitaliy SACHKO (UKR) 6-4 6-2
Stefano NAPOLITANO (ITA) d. Adam MAJCHROWICZ (POL) 6-2 6-2
[7] Dzmitry ZHYRMONT (BLR) has a Bye
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Andrej MARTIN (SVK) d. Petr MICHNEV (CZE) 6-3 6-2
Dominik KELLOVSKY (CZE) d. [8] Maxime HAMOU (FRA) 1-6 7-5 6-2
Martin BLASKO (SVK) d. [2] Joris DE LOORE (BEL) wo.
Jaroslav POSPISIL (CZE) d. [5] Filip HORANSKY (SVK) 6-4 6-0
[3] Marek MICHALICKA (CZE) d. Eduardo DISCHINGER (BRA) 6-2 6-4
Peter TOREBKO (GER) d. [6] Christian GARIN (CHI) 7-6(4) 6-0
Sadio DOUMBIA (FRA) d. [4] Omar JASIKA (AUS) 6-3 6-2
Stefano NAPOLITANO (ITA) d. [7] Dzmitry ZHYRMONT (BLR) 7-6(0) 4-6 6-3
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Andrej MARTIN (SVK) d. Dominik KELLOVSKY (CZE) 2-6 6-1 6-2
Jaroslav POSPISIL (CZE) d. Martin BLASKO (SVK) 6-1 6-3
[3] Marek MICHALICKA (CZE) d. Peter TOREBKO (GER) 6-3 2-6 7-5
Stefano NAPOLITANO (ITA) d. Sadio DOUMBIA (FRA) 6-2 6-4
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) d. [1] Adam PAVLASEK (CZE) 6-3 7-6(2)
[WC] Zdenek KOLAR (CZE) d. [WC] David POLJAK (CZE) 7-5 6-4
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. Matteo VIOLA (ITA) 6-2 7-6(4)
[5] Kimmer COPPEJANS (BEL) d. Jonathan EYSSERIC (FRA) 6-1 6-2
[4] Pedja KRSTIN (SRB) d. Dennis NOVAK (AUT) 6-3 6-3
Laslo DJERE (SRB) d. Jan SATRAL (CZE) 3-6 6-4 6-3
[Q] Marek MICHALICKA (CZE) d. Maxime CHAZAL (FRA) 3-6 6-2 6-4
[WC] Janko TIPSAREVIC (SRB) d. [6] Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 7-6(5) 3-6 6-4
[8] David GUEZ (FRA) d. Gianluca NASO (ITA) 7-6(4) 6-0
Constant LESTIENNE (FRA) d. [Q] Andrej MARTIN (SVK) 6-4 6-3
[Q] Jaroslav POSPISIL (CZE) d. Gleb SAKHAROV (FRA) 6-4 6-4
[3] Jurgen ZOPP (EST) d. Yannick MERTENS (BEL) 6-4 6-1
[7] Uladzimir IGNATIK (BLR) d. Lorenzo GIUSTINO (ITA) 6-4 2-6 6-4
[Q] Stefano NAPOLITANO (ITA) d. Oriol ROCA BATALLA (ESP) 6-4 6-4
Gregoire BARRERE (FRA) d. [WC] Dominik SPROCH (SVK) 6-1 6-3
Pedro CACHIN (ARG) d. [2] Blaz ROLA (SLO) 6-4 6-4
SECOND ROUND
[WC] Zdenek KOLAR (CZE) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 4-6 6-4 6-3
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. [5] Kimmer COPPEJANS (BEL) 6-4 3-6 6-2
Laslo DJERE (SRB) d. [4] Pedja KRSTIN (SRB) 7-6(2) 5-7 6-4
[Q] Marek MICHALICKA (CZE) d. [WC] Janko TIPSAREVIC (SRB) 3-6 7-6(1) 6-4
Constant LESTIENNE (FRA) d. [8] David GUEZ (FRA) 1-6 6-2 6-4
[3] Jurgen ZOPP (EST) d. [Q] Jaroslav POSPISIL (CZE) 2-6 6-1 6-2
[Q] Stefano NAPOLITANO (ITA) d. [7] Uladzimir IGNATIK (BLR) 7-5 6-4
Gregoire BARRERE (FRA) d. Pedro CACHIN (ARG) 7-6(5) 6-7(3) 7-5
QFs
[WC] Zdenek KOLAR (CZE) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-3 3-6 6-3
[Q] Marek MICHALICKA (CZE) d. Laslo DJERE (SRB) 7-5 6-2
Constant LESTIENNE (FRA) d. [3] Jurgen ZOPP (EST) 6-4 6-3
[Q] Stefano NAPOLITANO (ITA) d. Gregoire BARRERE (FRA) 6-2 6-7(2) 7-6(6)
SFs
[WC] Zdenek KOLAR (CZE) d. [Q] Marek MICHALICKA (CZE) 6-2 6-1
Constant LESTIENNE (FRA) d. [Q] Stefano NAPOLITANO (ITA) 6-2 6-4
FINAL
Constant LESTIENNE (FRA) d. [WC] Zdenek KOLAR (CZE) 6-7 (5) 6-1 6-2