Serbia F3 [August 21 | Subotica | Clay] Winner : Dennis Novak (AUT) - MensTennisForums.com
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 4 (permalink) Old 08-17-2017, 02:33 PM Thread Starter
Registered User
 
MissChaChaCha's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 10,950
                     
Question Serbia F3 [August 21 | Subotica | Clay] Winner : Dennis Novak (AUT)

SERBIA F3

City : Subotica, Serbia
Date : 21-27 August 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Tomislav Brkic (BIH)

Entry List

1 Dennis NOVAK (AUT) 353
2 Thomas BRECHEMIER (FRA) 423
3 Vit KOPRIVA (CZE) 431
4 Jaroslav POSPISIL (CZE) 459
5 Nino SERDARUSIC (CRO) 503
6 Mate DELIC (CRO) 508
7 Alexandar LAZAROV (BUL) 556
8 Thomas STATZBERGER (AUT) 594
9 Tomislav JOTOVSKI (MKD) 600
10 Nerman FATIC (BIH) 653
11 Nathan PASHA (USA) 663
12 Milan DRINIC (SRB) 707
13 David POLJAK (CZE) 729
14 Jeremy BEALE (AUS) 824
15 Dejan KATIC (SRB) 843
16 Rrezart CUNGU (MNE) 885
17 Gian Marco MORONI (ITA) 887
18 Jurabek KARIMOV (UZB) 942
19 Manuel PENA LOPEZ (ARG) 992
20 Matej SABANOV (CRO) 1043

21 (Q) Artem DUBRIVNYY (RUS) 920
22 (Q) Simone RONCALLI (ITA) 1059
23 (Q) Duje KEKEZ (CRO) 1075
24 (Q) Domagoj BILJESKO (CRO) 1164
25 (Q) Franjo RASPUDIC (CRO) 1189
26 (Q) Rajko MLADENOVIC (SRB) 1585
27 (Q) Tadeas PAROULEK (CZE) 1616
28 (Q) Luka ILIC (SRB) 1632

29 (wc) Boris BUTULIJA (SRB) 2087
30 (wc) Hassan BAKKAR (AUS)
31 (wc) Maximilian GATEV (SUI)
32 (wc) Konstantin KIROVSKI (SRB)

Last edited by MissChaChaCha; 08-27-2017 at 12:09 PM.
MissChaChaCha is online now  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 4 (permalink) Old 08-17-2017, 02:33 PM Thread Starter
Registered User
 
MissChaChaCha's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 10,950
                     
Re: Serbia F3 [August 21 | Subotica | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Artem Dubrivnyy (RUS/1) d. Stevan Popovic (GER/wc) 6-0 6-0
Stefan Micov (MKD) d. Stefan Petrovic (SWE) 6-1 6-1
Milos Dabic (SRB) d. Milos Vukovic (SRB) 6-1 6-4
Alexander Ovcharov (RUS/9) d. Marko Pavlovic (SRB) 6-3 6-3

Neven Krivokuca (CRO) d. Goran Markovic (SRB/2) 6-1 6-3
Dimitri Morogiannis (AUS) d. Gnana Bhaskar Paramatmuni Venkata (IND) 6-1 6-2
Aleksa Martinovic (SRB/wc) d. Marko Vejnovic (SWE/wc) 6-4 5-7 6-3
Luka Ilic (SRB/14) d. Aleksandar Jocic (SRB) 6-4 6-2

Simone Roncalli (ITA/3) d. Karlo Divkovic (CRO) 6-0 4-6 6-3
Alexander Babanine (AUS) d. Lazar Vojinovic (SRB) 6-0 6-1
Maxim Krapivin (RUS) d. Boris Zivkovic (SRB) 6-3 6-3
Bogdan Bajic (SRB) d. Nenad Vladusic (AUT/16) 6-4 4-6 6-4

Duje Kekez (CRO/4) d. Tomoya Kitayama (JPN) 6-2 6-0
Filip Maric (CRO) d. Milos Radenkovic (SRB) 6-1 6-3
Karlo Kranic (CRO) d. Ivan Randjelovic (BIH) 6-2 6-1
Milos Nikolic (SRB/10) d. Stefan Latinovic (SRB) 6-4 6-0

Darko Jandric (SRB/5/wc) d. Bosko Novakovic (AUS) 6-1 6-0
Mislav Bosnjak (AUS) d. Shinnosuke Hiramatsu (JPN) 3-6 6-4 6-3
Julian Bradley (IRL) d. Alexey Dubinin (RUS) 6-1 6-0
Tadeas Paroulek (CZE/13) d. Klim Ivanov (KAZ) 6-0 6-0

Maksim Tikhomirov (USA/6) d. Marko Novak (SLO) 6-1 6-1
Shendrit Deari (MKD) d. Adam Kovac (SRB/wc) 6-3 6-3
Vladislav Tasenkov (RUS) d. Wellington Bastos (BRA) 6-1 6-3
Rajko Mladenovic (SRB/12) d. Fedja Bilic (AUS) 7-6(2) 7-6(2)

Domagoj Biljesko (CRO/7) d. Milos Vuckovic (SRB/wc) 6-0 6-3
Djordje Janackovic (SRB) d. Kerim Subasic (BIH) 6-1 6-3
Bogdan Djurdjevic (GER) d. Filip Stipic (SRB/wc) 6-2 6-0
Aleksa Djordjevic (SRB) d. Ted Bachev (BUL/15) 7-6(1) 3-6 6-4

Franjo Raspudic (CRO/8) d. Pavle Daljev (SRB) 6-2 6-2
Lawrence Bataljin (AUS) d. Nemanja Subanovic (SRB) 0-6 6-4 6-0
Ivan Sabanov (CRO) d. Viktor Stojanovic (SRB) 6-0 6-0
Guido Marson (ITA) d. Franco Capalbo (ARG/11) 6-3 3-6 6-1


2nd Round

Artem Dubrivnyy (RUS/1) d. Stefan Micov (MKD) 7-5 6-0
Alexander Ovcharov (RUS/9) d. Milos Dabic (SRB) 6-2 6-4

Neven Krivokuca (CRO) d. Dimitri Morogiannis (AUS) 6-0 6-1
Luka Ilic (SRB/14) d. Aleksa Martinovic (SRB/wc) 7-5 6-1

Simone Roncalli (ITA/3) d. Alexander Babanine (AUS) 6-1 6-1
Bogdan Bajic (SRB) d. Maxim Krapivin (RUS) 6-3 6-1

Duje Kekez (CRO/4) d. Filip Maric (CRO) 6-1 6-2
Karlo Kranic (CRO) d. Milos Nikolic (SRB/10) 7-6(3) 6-2

Darko Jandric (SRB/5/wc) d. Mislav Bosnjak (AUS) 6-2 6-2
Tadeas Paroulek (CZE/13) d. Julian Bradley (IRL) 2-6 6-2 6-2

Maksim Tikhomirov (USA/6) d. Shendrit Deari (MKD) 1-6 7-5 6-3
Rajko Mladenovic (SRB/12) d. Vladislav Tasenkov (RUS) 6-1 6-2

Domagoj Biljesko (CRO/7) d. Djordje Janackovic (SRB) 6-3 6-1
Bogdan Djurdjevic (GER) d. Aleksa Djordjevic (SRB) 6-2 6-3

Franjo Raspudic (CRO/8) d. Lawrence Bataljin (AUS) 6-1 6-0
Ivan Sabanov (CRO) d. Guido Marson (ITA) 4-6 6-1 6-2


Final Round

Artem Dubrivnyy (RUS/1) d. Alexander Ovcharov (RUS/9) 6-2 6-3
Luka Ilic (SRB/14) d. Neven Krivokuca (CRO) 4-6 7-5 6-4
Simone Roncalli (ITA/3) d. Bogdan Bajic (SRB) 6-3 6-4
Duje Kekez (CRO/4) d. Karlo Kranic (CRO) 3-6 6-2 7-5
Tadeas Paroulek (CZE/13) d. Darko Jandric (SRB/5/wc) 6-3 6-4
Rajko Mladenovic (SRB/12) d. Maksim Tikhomirov (USA/6) 6-2 7-6(4)
Domagoj Biljesko (CRO/7) d. Bogdan Djurdjevic (GER) 6-4 6-3
Franjo Raspudic (CRO/8) d. Ivan Sabanov (CRO) 6-2 6-4

Last edited by MissChaChaCha; 08-21-2017 at 01:48 PM.
MissChaChaCha is online now  
post #3 of 4 (permalink) Old 08-17-2017, 02:34 PM Thread Starter
Registered User
 
MissChaChaCha's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 10,950
                     
Re: Serbia F3 [August 21 | Subotica | Clay]

Doubles

1st Round

D.Novak / T.Statzberger (AUT) d. I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) 6-4 7-6(4)
A.Dubrivnyy / A.Ovcharov (RUS) d. G.Marson / S.Roncalli (ITA/Alt) 7-5 6-0
M.Drinic / M.Nikolic (SRB) d. F.Raspudic / M.Salinger (CRO/wc) 6-1 6-4
D.Jandric / G.Moroni (SRB/ITA/3) d. M.Vuckovic / M.Vukovic (SRB/wc) 6-1 6-1

J.Karimov / M.Pena Lopez (UZB/ARG/4) d. T.Jotovski / D.Poljak (MKD/CZE) 6-0 6-4
A.Babanine / J.Beale (AUS/Alt) d. M.Gatev / D.Katic (SUI/SRB/wc) 7-6(4) 6-4
J.Bradley / N.Pasha (IRL/USA) d. D.Delic / M.Delic (CRO) 6-3 6-2
V.Kopriva / J.Pospisil (CZE/2) d. D.Biljesko / G.Markovic (CRO/SRB) 1-6 6-2 10-7

G.Marson / S.Roncalli (ITA/Alt) replace T.Brechemier / Y.Thivant (FRA)
A.Babanine / J.Beale (AUS/Alt) replace N.Fatic / A.Lazarov (BIH/BUL)


Quarterfinal

D.Novak / T.Statzberger (AUT) d. A.Dubrivnyy / A.Ovcharov (RUS) 7-5 6-3
D.Jandric / G.Moroni (SRB/ITA/3) d. M.Drinic / M.Nikolic (SRB) 6-4 3-6 10-8
J.Karimov / M.Pena Lopez (UZB/ARG/4) d. A.Babanine / J.Beale (AUS/Alt) 6-4 6-2
V.Kopriva / J.Pospisil (CZE/2) d. J.Bradley / N.Pasha (IRL/USA) 6-2 6-0


Semifinal

D.Novak / T.Statzberger (AUT) d. D.Jandric / G.Moroni (SRB/ITA/3) 6-4 6-4
V.Kopriva / J.Pospisil (CZE/2) d. J.Karimov / M.Pena Lopez (UZB/ARG/4) 5-7 7-5 10-8


FINAL

V.Kopriva / J.Pospisil (CZE/2) d. D.Novak / T.Statzberger (AUT) 6-2 3-6 10-6

Last edited by MissChaChaCha; 08-25-2017 at 02:47 PM.
MissChaChaCha is online now  
 
post #4 of 4 (permalink) Old 08-17-2017, 02:35 PM Thread Starter
Registered User
 
MissChaChaCha's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 10,950
                     
Re: Serbia F3 [August 21 | Subotica | Clay]

Main Draw

1st Round

Dennis Novak (AUT/1) d. Dejan Katic (SRB) 7-6(3) 6-4
Matej Sabanov (CRO) d. Hassan Bakkar (AUS/wc) 6-2 6-1
David Poljak (CZE) d. Artem Dubrivnyy (RUS/Q) 6-2 7-6(4)
Thomas Statzberger (AUT/7) d. Luka Ilic (SRB/Q) 6-1 6-1

Simone Roncalli (ITA/Q) d. Vit Kopriva (CZE/3) 6-2 6-4
Duje Kekez (CRO/Q) d. Rajko Mladenovic (SRB/Q) 6-2 6-4
Domagoj Biljesko (CRO/Q) d. Konstantin Kirovski (SRB/wc) 5-7 6-2 6-3
Alexandar Lazarov (BUL/6) d. Jurabek Karimov (UZB) 6-3 6-3

Mate Delic (CRO/5) d. Jeremy Beale (AUS) 6-0 6-2
Tadeas Paroulek (CZE/Q) d. Maximilian Gatev (SUI/wc) 6-4 6-2
Milan Drinic (SRB) d. Nerman Fatic (BIH) 7-6(2) 6-4
Jaroslav Pospisil (CZE/4) d. Manuel Pena Lopez (ARG) 6-1 2-6 6-2

Tomislav Jotovski (MKD/8) d. Maksim Tikhomirov (USA/L.L) 1-6 6-4 6-4
Gian Marco Moroni (ITA) d. Rrezart Cungu (MNE) 6-3 6-1
Franjo Raspudic (CRO/Q) d. Boris Butulija (SRB/wc) 6-2 6-1
Nathan Pasha (USA) d. Thomas Brechemier (FRA/2) 4-6 7-6(4) 6-4

Maksim Tikhomirov (USA/L.L) replaces Nino Serdarusic (CRO)


2nd Round

Dennis Novak (AUT/1) d. Matej Sabanov (CRO) 6-0 6-1
Thomas Statzberger (AUT/7) d. David Poljak (CZE) 6-4 4-3 ret.
Duje Kekez (CRO/Q) d. Simone Roncalli (ITA/Q) 2-6 6-4 6-4
Domagoj Biljesko (CRO/Q) d. Alexandar Lazarov (BUL/6) 7-6(4) 2-6 6-3

Tadeas Paroulek (CZE/Q) d. Mate Delic (CRO/5) 6-3 6-3
Jaroslav Pospisil (CZE/4) d. Milan Drinic (SRB) 6-3 6-1
Gian Marco Moroni (ITA) d. Tomislav Jotovski (MKD/8) 6-3 6-2
Nathan Pasha (USA) d. Franjo Raspudic (CRO/Q) 6-4 4-6 6-4


Quarterfinal

Dennis Novak (AUT/1) d. Thomas Statzberger (AUT/7) 6-2 6-4
Duje Kekez (CRO/Q) d. Domagoj Biljesko (CRO/Q) 6-1 6-0
Jaroslav Pospisil (CZE/4) d. Tadeas Paroulek (CZE/Q) 6-1 6-2
Gian Marco Moroni (ITA) d. Nathan Pasha (USA) 7-5 3-6 6-3


Semifinal

Dennis Novak (AUT/1) d. Duje Kekez (CRO/Q) 6-4 6-4
Gian Marco Moroni (ITA) d. Jaroslav Pospisil (CZE/4) 6-1 2-6 7-5


FINAL

Dennis Novak (AUT/1) d. Gian Marco Moroni (ITA) 6-3 6-7(4) 6-2

Last edited by MissChaChaCha; 08-27-2017 at 12:08 PM.
MissChaChaCha is online now  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome