Canadians in Action 2017 - MensTennisForums.com
 11Likes
Reply
 
LinkBack Thread Tools
post #1 of 47 (permalink) Old 01-01-2017, 01:20 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Canadians in Action 2017

Week 1:

ATP World Tour:
Qatar ExxonMobil Open:
Qualifying Draw:
1st Round:
[8]Vasek Pospisil defeats [WC]Jabor Al-Mutawa (QAT) 6-2 6-2

Final Qualifying Round:
[8]Vasek Pospisil defeats [1]Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-2 6-1

Main Draw:
1st Round:
Fernando Verdasco (ESP) defeats [Q]Vasek Pospisil 7-5 6-0

Aircel Chennai Open:
Qualifying Draw:
1st Round:
[PR]Jurgen Melzer (AUT) defeats [5]Steven Diez 6-1 6-1

Brisbane International:
Main Draw:
1st Round:
[1]Milos Raonic -> Bye

2nd Round:
[1]Milos Raonic defeats Diego Schwartzman (ARG) 6-3 6-2

Quarterfinal:
[1]Milos Raonic defeats [8]Rafael Nadal (ESP) 4-6 6-3 6-4

Semifinal:
[1]Milos Raonic vs. [7]Grigor Dimitrov (BUL)

ATP Challenger Tour:
Happy Valley Challenger:
Qualifying Draw:
1st Round:
[7]Denis Shapovalov -> Bye

2nd Round:
Bryden Klein (GBR) defeats [7]Denis Shapovalov 6-4 7-5

Main Draw:
1st Round:
[4]Peter Polansky defeats [WC]Marc Polmans (AUS) 6-1 4-6 6-4

2nd Round:
[4]Peter Polansky defeats Daniel Brands (GER) 7-6(3) 6-4

Quarterfinals:
[WC]Omar Jasika (AUS) defeats [4]Peter Polansky 6-4 6-2

ITF Futures Tour:
USA F1 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Raheel Manji defeats Henry Craig (USA) 6-2 7-5

2nd Round:
Raheel Manji defeats [11]Lucas Renard (SWE) 6-4 6-4

Final Qualifying Round:
[1]Jonathan Mridha (SWE) defeats Raheel Manji 6-7(5) 7-5 6-4

Hong Kong F6 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Kai Yuen Leung (HKG) defeats Leo Tang 6-0 6-0
Federer&Hingis and Snowwy like this.

Last edited by Loosie; 01-06-2017 at 12:47 PM.
Loosie is offline  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 47 (permalink) Old 01-02-2017, 05:34 PM
Registered User
 
Chilenaitor's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6,908
                     
Re: Canadians in Action 2017

Volfson in Hong Kong

Chile
Chilenaitor is offline  
post #3 of 47 (permalink) Old 01-02-2017, 08:30 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

He was there the last few weeks of 2016.
Loosie is offline  
 
post #4 of 47 (permalink) Old 01-03-2017, 03:25 AM
Registered User
 
Chilenaitor's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 6,908
                     
Re: Canadians in Action 2017

Quote:
Originally Posted by Loosie View Post
He was there the last few weeks of 2016.
I hope he get some points there

Chile
Chilenaitor is offline  
post #5 of 47 (permalink) Old 01-03-2017, 01:00 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Quote:
Originally Posted by Chilenaitor View Post
I hope he get some points there
Nope...pulled out.
Loosie is offline  
post #6 of 47 (permalink) Old 01-09-2017, 01:51 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 2:

Active this week (rankings as of 01/09):

#131 Vasek Pospisil +2 (AO Qualifying)
#134 Peter Polansky +1 (AO Qualifying)
#168 Steven Diez -2 (Auckland Qualifying)
#247 Denis Shapovalov +3 (Canberra Challenger)
#513 Filip Peliwo -1 (USA F3 Futures)
#613 Felix Auger-Aliassime +1 (USA F3 Futures)
UNR Liam Draxl (USA F3 Futures Qualifying)
UNR Kooros Ghasemi (Tunisia Furtures Qualifying)
UNR Alex Krivocheiko (USA F3 Futures Qualifying)
UNR Jakob Nielsen (USA F3 Futures Qualifying)
UNR Aleksandar Petrovic (USA F3 Futures Qualifying)
UNR Jordan Sweeney (USA F3 Futures Qualifying)
UNR Sebastian Zapata (Tunisia Furtures Qualifying)

Juniors:
UNR Michel Katrib


Australian Open Qualifying Draw:
1st Round:
Yannik Reuter (BEL) defeats Steven Diez 6-3 2-6 6-4
[22]Peter Polansky defeats Tristan Lamasine 6-2 6-4
Uldazimir Ignatik (BEL) defeats [19]Vasek Pospisil 3-6 6-3 6-4

2nd Round:
[22]Peter Polansky defeats Mirza Basic (BIH) 6-4 6-3

Final Qualifying Round:
Andrey Rublev (RUS) defeats [22]Peter Polansky 6-4 4-6 6-3
Peter Polansky reaches main draw as a lucky loser.

ATP World Tour:
2017 ASB Classic (Auckland):
Qualifying Draw:
1st Round:
[2]Steven Diez defeats [Alt]Treat Huey (PHI) 7-5 6-2

Final Qualifying Round:
[6]Brydan Klein (GBR) defeats [2]Steven Diez 2-6 6-4 6-4

ATP Challenger Tour:
2017 Canberra Challenger:
Main Draw:
1st Round:
Denis Shapovalov defeats [Q]Yusuke Watanuki (JPN) 6-7(9) 6-4 6-4

2nd Round:
Denis Shapovalov defeats [3]Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6 6-4 6-4

Quarterfinals:
[6]Steve Darcis (BEL) defeats Denis Shapovalov 6-0 7-6(4)

ITF Futures Tour:
Tunisia F1 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Kooros Ghasemi -> Bye
Sebastien Zapata -> Bye

2nd Round:
Mohamed Anouar Braham (TUN) defeats Kooros Ghasemi 4-6 6-4 7-5(5)
[4]David Gorsic (SLO) defeats Sebastien Zapata 6-0 6-0

USA F3 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Liam Draxl defeats Francesco Mowrey (USA) 6-1 6-2
[16]Felipe Martinez Sarrasague (ARG) defeats Jordan Sweeney 6-0 6-2
Nicolas Mejia (COL) defeats Aleksandar Petrovic 6-0 6-1
Aleksandar Kovacevic (USA) defeats Jakob Nielsen 6-0 6-3
Colin Sinclair (USA) defeats Alex Krivocheiko 6-0 6-0

2nd Round:
[3]Maciej Rajski (POL) defeats Liam Draxl 6-0 6-2

Main Draw:
1st Round:
Felix Auger-Aliassime defeats Raleigh Smith (USA) 7-6(6) 6-2
[6]Filip Peliwo defeats Giovanni Lapentti (ECU) 2-6 6-0 5-5(r)

2nd Round:
Felix Auger-Aliassime defeats [1]Peter Torebko (GER) 6-4 6-4
[6]Filip Peliwo defeats [WC]Hleb Maslau (BLR) 7-6(2) 7-5

Quarterfinals:
Felix Auger-Aliassime defeats Ricardo Rodriguez (VEN) 6-4 6-1
[3]Peter Nagy (HUN) defeats [6]Filip Peliwo 6-4 5-7 6-1

Semifinals:
Felix Auger-Aliassime defeats [3]Peter Nagy (HUN) 4-6 6-1 6-0

Finals:
Roberto Cid Subervi (DOM) defeats Felix Auger-Aliassime 6-7(4) 7-6(3) 6-0

ITF Juniors Tour:
The 16th UAE Abu Dhabi ITF Junior Championships:
Qualifying Draw:
1st Round:
Flavio Cobolli (ITA) defeats Michel Katrib 6-2 6-2

Last edited by Loosie; 01-16-2017 at 01:16 PM.
Loosie is offline  
post #7 of 47 (permalink) Old 01-16-2017, 02:00 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 3:

Active this week (rankings as of 01/16):

#3 Milos Raonic - (AO)
#132 Peter Polansky +2 (AO)
#430 Brayden Schnur +2 (USA F4 Futures)
#512 Filip Peliwo - (USA F4 Futures)
#614 Felix Auger-Aliassime -1 (USA F4 Futures Qualifying)
#1858 Stefan Frljanic -1 (Germany F2 Futures Qualifying)
#1985 Washi Gervais - (USA F4 Qualifying)
UNR Bilal Anjum (Spain F1 Futures Qualifying)
UNR Liam Draxl (USA F4 Futures Qualifying)
UNR Kooros Ghasemi (Tunisia F2 Furtures Qualifying)
UNR Aleksandar Petrovic (USA F4 Futures Qualifying)
UNR Jordan Sweeney (USA F4 Futures Qualifying)

Juniors:
#4 Benjamin Sigouin
#1541 Jared Horwood
UNR Michel Katrib

Australian Open:
Main Draw:
1st Round:
[3]Milos Raonic defeats Dustin Brown (GER) 6-3 6-4 6-2
[30]Pablo Carreno Busta (ESP) defeats [LL]Peter Polansky 6-0 3-6 3-6 6-2 3-0(r)

2nd Round:
[3]Milos Raonic defeats Gilles Muller (LUX) 6-3 6-4 7-6(4)

3rd Round:
[3]Milos Raonic defeats [25]Gilles Simon (FRA) 6-2 7-6(5) 3-6 6-3

4th Round:
[3]Milos Raonic defeats [13]Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(6) 3-6 6-4 6-1

ITF Futures Tour:
Germany F2 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Yvo Panak (CZE) defeats Stefan Frljanic 6-3 6-4

Spain F1 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Joen Moth-Poulsen (DEN) defeats Bilal Anjum 6-0 6-0

Tunisia F2 Furtures:
Qualifying Draw:
1st Round:
[11]Luca Gelhardt (GER) defeats Kooros Ghasemi 6-2 6-1

USA F4 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Washi Gervais defeats Jack Vance (USA) 3-6 6-4 6-2
Aleksandar Petrovic defeats Rudy Richter (GUA) 6-1 7-6(6)
[2]Felix Auger-Aliassime defeats Wilfredo Gonzalez (GUA) 7-6(7) 6-0
[4]Nick Chappell (USA) defeats Liam Draxl 6-2 6-2
Jordan Sweeney defeats Andrew Ely (USA) 6-3 6-3

2nd Round:
[1]Alejandro Tabilo (CHI) defeats Washi Gervais 6-1 6-2
[9]Ricardo Rodriguez (VEN) defeats Aleksandar Petrovic 7-5 6-1
[2]Felix Auger-Aliassime defeats Jonathan Chang (USA) 6-4 7-6(4)
Jordan Sweeney defeats Zachary Breault (USA) 6-2 6-2

3rd Round:
Mark Chepurnoy (RUS) defeats [2]Felix Auger-Aliassime w/o
[15]Maciej Rajski (POL) defeats Jordan Sweeney 6-1 6-2

Main Draw:
1st Round:
Brayden Schnur defeats [3]Juan Ignacio Londero (ARG) 7-6(4) 6-3
Filip Peliwo defeats [4]Peter Torebko (GER) 6-3 6-4

2nd Round:
Brayden Schnur defeats [Q]Nick Chappell (USA) 6-4 1-6 7-6(2)
Filip Peliwo defeats [Q]Kevin King (USA) 6-1 6-3

Quarterfinals:
[5]Christian Lindell (SWE) defeats Brayden Schnur 7-6(7) 6-1
[Q]Miomir Kecmanovic (SRB) defeats Filip Peliwo 6-3 6-2

ITF Junior Tour:
AGL Loy Yang Traralgon Junior International (G1):
Main Draw:
1st Round:
[2]Benjamin Sigouin defeats Barnaby Smith (GBR) 6-4 7-6(5)

2nd Round:
[2]Benjamin Sigouin defeats [WC]Lucas Vuradin (AUS) 6-3 6-2

3rd Round:
[16]Zsombor Piros (HUN) defeats [2]Benjamin Sigouin 6-2(r)

9th UAE - Fujairah ITF Junior Championships (G5):
Qualifying Draw:
1st Round:
Michel Katrib defeats Pranav Sadhvani (IND) 6-2 6-2

2nd Round:
[2]Luis Foix (ESP) defeats Michel Katrib 4-6 6-1 6-1

Wilson Tennis Canterbury ITF (G4):
Main Draw:
1st Round:
[16]Chris Zhang (NZL) defeats Jared Horwood 7-6(4) 6-3

Last edited by Loosie; 01-23-2017 at 02:18 PM.
Loosie is offline  
post #8 of 47 (permalink) Old 01-24-2017, 02:22 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 4:

Active this week (rankings as of 01/16):

#3 Milos Raonic - (AO)
#135 Vasek Pospisil -4 (Maui Challenger)
#167 Steven Diez +1 (Rennes Challenger)
#234 Denis Shapovalov +13 (Maui Challenger)
#430 Brayden Schnur +2 (USA F5 Futures)
#512 Filip Peliwo - (USA F5 Futures)
#614 Felix Auger-Aliassime -1 (USA F5 Futures Qualifying)
#1858 Stefan Frljanic -1 (Germany F3 Futures Qualifying)
#1985 Washi Gervais - (USA F5 Qualifying)
#1985 Jack Mingjie Lin - (USA F5 Qualifying)
UNR Bilal Anjum (Spain F2 Futures Qualifying)
UNR Liam Draxl (USA F5 Futures Qualifying)
UNR Alec Galicia (USA F5 Qualifying)
UNR Kooros Ghasemi (Tunisia F3 Furtures)
UNR Aleksandar Petrovic (USA F5 Futures Qualifying)
UNR Sebastian Zapata (Tunisia F3 Futures Qualifying)

Juniors:
#230 Chih Chi Huang
#235 Nicaise Muamba
#329 Taha Baadi
#344 Luka Vukovic
#1555 Jared Horwood
UNR Chrisopher Heck

ATP World Tour:
Australian Open Week 2:
Quarterfinal:
[9]Rafael Nadal (ESP) defeats [3]Milos Raonic 6-4 7-6(7) 6-4

ATP Challenger Tour:
Rennes Challenger:
Main Draw:
1st Round:
[LL]Uladzimir Ignatik defeats Steve Diez 6-2 7-6(5)

Maui Challenger:
Main Draw:
1st Round:
[Q]Kento Takeuchi (JPN) defeats Denis Shapovalov 7-6(5) 3-6 7-6(4)
Michael Mmoh (USA) defeats [8]Vasek Pospisil 3-6 6-4 6-3

ITF Futures Tour:
Germany F3 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Stefan Frljanic defeats [WC]Niklas Albuszies (GER) 6-3 7-6(2)

2nd Round:
[8]Lukas Ruepke (GER) defeats Stefan Frljanic 6-2 6-1

Spain F2 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
[5]Alberto Cammarata (ITA) defeats Bilal Anjum 6-3 6-0

Tunisia F3 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Sebastien Zapata -> Bye

2nd Round:
[3]Alessandro Luisi (ITA) defeats Sebastien Zapata 6-0 6-0

Main Draw:
1st Round:
[Q]Mikalai Haliak (BLR) defeats [WC]Kooros Ghasemi 6-1 6-3

USA F5 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
[2]Alejandro Tabilo (CHI) defeats Washi Gervais 6-4 6-4
[3]Felix Auger-Aliassime defeats Jason Legall (USA) 6-2 6-1
Mark Epshteyn-Losev (USA) defeats Alec Galicia 6-1 6-0
[12]Hugo Dellien (BOL) defeats Jack Mingjie Lin 6-4 6-4
Evan Bynoe (USA) defeats Liam Draxl 6-3 6-2
Rowland Phillips (JAM) defeats Aleksandar Petrovic 7-5 6-4

2nd Round:
[3]Felix Auger-Aliassime defeats Felipe Assuncao Garla (BRA) 6-2 6-1

3rd Round:
[3]Felix Auger-Aliassime defeats Evgeny Korolev (RUS) 6-1 7-5

Final Qualifying Round:
[3]Felix Auger-Aliassime defeats [16]Maciej Rajski (POL) 6-2 3-6 6-1

Main Draw:
1st Round:
Filip Peliwo defeats Brayden Schnur 6-3 2-6 6-4
[Q]Felix Auger-Aliassime defeats Ivan Endara (ECU) 6-3 6-2

2nd Round:
[1]Tomas Lipovsek Puches (ARG) defeats Filip Peliwo 3-6 6-4 6-1
[Q]Felix Auger-Aliassime defeats Peter Nagy (HUN) 6-3 6-0

Quarterfinal:
[Q]Felix Auger-Aliassime defeats [1]Tomas Lipovsek Puches (ARG) 7-6(2) 6-3

Semifinals:
[Q]Hugo Dellien (BOL) defeats [Q]Felix Auger-Aliassime 6-4 6-1

ITF Juniors Tour:
Tecnifibre Tennis Central Championships (G4):
Main Draw:
[7]Macsen Sisan (NZL) defeats Jared Horwood 6-2 6-4

ITF Junior Tournament 2 (G5):
Main Draw:
1st Round:
Yair Sarouk (ISR) defeats [WC]Christopher Heck 6-2 6-0

ITF Junior Tunisia 1 (G2):
Main Draw:
1st Round:
[1]Richard Thongoana (RSA) defeats Chih Chi Huang 6-3 7-6(4)
[7]Yusuk Khamis (EGY) defeats Luka Vukovic 6-2 6-3
Taha Baadi defeats Omar Elkadi (EGY) 7-6(3) 6-3
[2]Carlos Lopez Montagud (ESP) defeats Nicaise Muamba 7-5 6-4

2nd Round:
[5]Karlo Kranic (CRO) defeats Taha Baadi 6-4 6-4

Last edited by Loosie; 01-30-2017 at 06:04 PM.
Loosie is offline  
post #9 of 47 (permalink) Old 01-30-2017, 06:56 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 5:

Active this week (rankings as of 01/30):

#128 Peter Polansky +4 (Davis Cup)
#133 Vasek Pospisil +2 (Davis Cup)
#165 Steven Diez +2 (Quimper Challenger)
#234 Denis Shapovalov - (Davis Cup)
#494 Filip Peliwo +18 (USA F6 Futures)
#563 Felix Auger-Aliassime +51 (USA F6 Futures)
#1160 Pavel Krainik +8 (Turkey F4 Furutres Qualifying)
#1309 Riaan Du Toit +3 (Egypt F3 Futures Qualifying)
#1379 Alexis Galarnesu +4 (USA F6 Futures Qualifying)
#1865 Stefan Frljanic -7 (Great Britain F1 Futures Qualifying)
#1995 Washi Gervais -10 (USA F6 Futures Qualifying)
UNR Graham Ball (USA F6 Futures Qualifying)
UNR Alec Galicia (USA F6 Futures Qualifying)

Juniors:
#230 Chih Chi Huang
#235 Nicaise Muamba
#329 Taha Baadi
#344 Luka Vukovic
#1115 Gleb Blekher
#1555 Jared Horwood
#1929 Ziad Aboufirassi
UNR Thomas El Haddad

Davis Cup - 1R Tie vs. Great Britain (2-3)
Day 1:
Daniel Evans (GBR) defeats Denis Shapovalov 6-3 6-3 6-4
Vasek Pospisil defeats Kyle Edmund (GBR) 6-4 6-1 7-6(3)

Day 2:
Dominic Inglot (GBR) and Jamie Murray (GBR) defeats Vasek Pospisil and Daniel Nestor 7-6(1) 6-7(3) 7-6(3) 6-3

Day 3:
Vasek Pospisil defeats Daniel Evans (GBR) 7-6(3) 6-4 3-6 7-6(5)
Kyle Edmund (GBR) defeats Denis Shapovalov 6-3 6-4 2-1 (Defaulted)

ATP Challenger Tour
Quipmer Challenger:
Main Draw:
1st Round:
Steven Diez defeats Jordi Samper-Montana (ESP) 6-4 6-2

2nd Round:
[8]Peter Gojowczyk (GER) defeats Steven Diez 6-2 6-7(2) 6-4

ITF Futures Tour
Egypt F3 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Alexander Weis (ITA) defeats Riaan Du Toit 4-6 6-2 6-3

Great Britain F1 Futures
Qualifying Draw:
1st Round:
[WC]Emile Hudd (GBR) defeats Stefna Frljanic 6-4 6-1

Turkey F4 Furutres:
Qualifying Draw:
1st Round:
[2]Pavel Krainik -> Bye

2nd Round:
[2]Pavel Krainik defeats Philip Aplienz (AUT) 6-1 6-0

Final Qualifying Round:
[2]Pavel Krainik defeats [13]Cosmin Ontica (ROU) 5-7 6-1 7-5

Main Draw:
1st Round:
[5]Anton Zaitcev (RUS) defeats [Q]Pavel Krainik 6-2 6-1

USA F6 Futures:
Qualifying Draw:
[9]Alexis Galarneau -> Bye
Graham Ball defeats Alex Sklizovic (USA) 6-0 6-1
Washi Gervais defeats Viju Geroge Jr. (USA) 6-3 6-0
Angus Bradshaw (GBR) defeats Alec Galicia 6-4 6-3

2nd Round:
Jake Van Emburgh (USA) defeats [9]Alexis Galarneau 6-4 5-7 7-6(4)
Graham Ball defeats Coy Simon (USA) 6-3 6-4
Robert Galloway (USA) defeats [B]Washi Gervais 6-4 5-7 7-5

3rd Round:
[13]Eduardo Ribeiro (BRA) defeats Graham Ball w/o

Main Draw:
1st Round:
Felix Auger-Aliassime defeats Jaume Pla Malfeito (ESP) 6-4 1-6 6-2
Naoki Nakagawa (JPN) defeats Filip Peliwo 6-4 7-6(4)

2nd Round:
Felix Auger-Aliassime defeats [Q]Mico Santiago (USA) 4-6 6-2 6-0

Quarterfinal:
Felix Auger-Aliassime defeats [Q]Genaro Alberto Olivieri (ARG) 6-3 6-4

Semifinals:
Rento Takuda (JPN) defeats Felix Auger-Aliassime 6-4 7-6(3)

ITF Junior Tour:
2nd Fajr Junior Tournament (G5):
Main Draw:
1st Round:
[WC]Thomas El Haddad defeats Kourosh Amerinejad (IRI) 6-0 6-0

2nd Round:
[WC]Thomas El Haddad defeats [10]Sohrab Dokmechin (IRI) 6-0 6-1

3rd Round:
[5]Sina Moghimi (IRI) defeats [WC]Thomas El Haddad 6-3 6-4

6th Nairobi International Junior Championships (G4):
Main Draw:
1st Round:
Francesco Denicoloi (ITA) defeats Ziad Aboufirassi 6-4 6-1

Swiss Junior Trophy (G4):
Qualifying Draw:
1st Round:
[WC]Maurus Malgiaritta (SUI) defeats [4]Gleb Blekher 6-3 6-3

NZ ITF Summer Championships 2017 (G3):
Main Draw:
1st Round:
Yusuke Nishitani (JPN) defeats Jared Horwood 7-6(3) 6-1

ITF Junior FTT 2017 (G2):
Qualifying Draw:
1st Round:
[5]Taha Baadi defeats Pierre Joffre (FRA) 6-2 6-2
[7]Luka Vukovic defeats Adam Nagoudi (TUN) 6-1 6-3

2nd Round:
[5]Taha Baadi defeats Petros Tsitsipas (GRE) 6-1 6-3
Frederic Jacobs (BEL) defeats [7]Luka Vukovic 7-6(5) 6-2

Final Qualifying Round:
[5]Taha Baadi defeats [1]Bertus Kruger (RSA) 6-1 6-1

Main Draw:
1st Round:
[Q]Taha Baadi defeats Sheil Kotecha (KEN) 2-6 7-6(4) 6-2
[4]Siphosothando Montsi (RSA) defeats Chih Chi Huang 5-7 6-3 6-1
[7]Savriyan Danilov (RUS) defeats Nicaise Muamba 6-1 6-2

2nd Round:
[Q]Taha Baadi defeats [1]Finn Bass (GBR) 7-5 6-1

Quarterfinal:
[Q]Taha Baadi defeats [Q]Frederic Jacobs (BEL) 7-5 6-0

Semifinal:
[Q]Taha Baadi defeats [8]Karlo Kranic (CRO) 6-2 3-6 6-4

Final:
Tibo Colson (BEL) defeats [Q]Taha Baadi 7-6(2) 6-2
Tuggy likes this.

Last edited by Loosie; 02-06-2017 at 12:16 AM.
Loosie is offline  
post #10 of 47 (permalink) Old 02-06-2017, 01:43 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 6:

Active this week (rankings as of 02/06):

#125 Peter Polansky +3 (San Francisco Challenger)
#131 Vasek Pospisil +2 (San Francisco Challenger)
#166 Steven Diez -1 (Sofia Qualifying)
#422 Brayden Schnur +1 (San Francisco Challenger Qualifying)
#1036 Kelsey Stevenson +4 (Indonesia F1 Futures)
#1155 Pavel Krainik +5 (Turkey F5 Furutres Qualifying)
#1305 Riaan Du Toit +4 (Egypt F4 Futures Qualifying)
#1865 Stefan Frljanic - (Great Britain F2 Futures Qualifying)
UNR Chih Chi Huang (Tunisia F5 Futures Qualifying)
UNR Nicaise Muamba (Tunisia F5 Futures Qualifying)
UNR Luka Vukovic (Tunisia F5 Futures Qualifying)

Juniors:
#517 Michel-Alexandre Fortin -8
#615 Niels Peter Van Noord -8
#678 Daniel Fainblum
#694 Cleeve Harper -7
#1197 Osacr Yang -5
#1252 Liam Draxl -5
#1252 Ilya Tiraspolasky -5
#1953 Ziad Aboufirassi -12

ATP World Tour:
Garanti Koza Sofia Open
Qualifying Draw:
1st Round:
[PR]Cedrik-Marcel Stebe (GER) defeats [2]Steven Diez 6-3 7-6(1)

ATP Challenger Tour:
San Francsico Challenger:
Qualifying Draw:
1st Round:
[6]Brayden Schnur defeats [WC]Perry Gregg (USA) 6-2 6-0

2nd Round:
[6]Brayden Schnur defeats Quinnton Vega (USA) 6-3 6-2

Final Qualifying Round:
[6]Brayden Schnur defeats Zihao Xiz (CHN) 6-2 5-7 6-4

Main Draw:
1st Round:
[7]Vasek Pospisil defeats Marco Trungelliti (ARG) 7-6(5) 3-6 6-4
[6]Peter Polansky defeats Dennis Novikov (USA) 6-2 6-2
[Q]Brayden Schnur defeats Elias Ymer (SWE) 7-6(4) 6-4

2nd Round:
[7]Vasek Pospisil defeats Reilly Opelka (USA) 6-7(5) 6-1 6-3
Tatsuma Ito (JPN) defeats [6]Peter Polansky 7-6(3) 3-6 6-4
[Q]Ze Zhang (CHN) defeats [Q]Brayden Schnur 6-4 6-2

Quarterfinals:
[7]Vasek Pospisil defeats [1]Frances Tiafoe (USA) 6-1 6-4

Semifinals:
[7]Vasek Pospisil defeats Michael Mmoh (USA) 6-1 6-2

Finals:
[Q]Ze Zhang (CHN) defeats [7]Vasek Pospisil 7-5 3-6 6-2

ITF Futures Tour:
Egypt F4 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
[WC]Bart Stevens (NED) defeats Riaan Du Toit 2-6 6-3 6-2

Great Britain F2 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Oliver Hudson (GBR) defeats Stefan Frljanic 6-0 6-2

Indonesia F1 Futures:
Main Draw:
1st Round:
[Q]Masaya Kobayashi (JPN) defeats Kelsey Stevenson 6-3 6-4

Tunisia F5 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Chih Chi Huang defeats Riccardo Siciliano (ITA) 6-3 6-3
Giovanni Orsoni (ITA) defeats Luka Vukovic 7-5 6-3
Giuseppe Tresca (ITA) defeats Nicaise Muamba 7-6(3) 7-6(1)

2nd Round:
[13]Laerte Di Falco (ITA) defeats Chih Chi Huang 6-4 7-5

Turkey F5 Furutres:
Qualifying Draw:
1st Round:
[8]Pavel Krainik defeats Kuzey Cekirge (TUR) 6-1 6-2

2nd Round:
[8]Pavel Krainik defeats Ignace Van Den Steene (BEL) 6-3 6-0

Final Qualifying Round:
[8]Pavel Krainik defeats [10]Iouri Syromolotov Netrebina (ESP) 7-5 6-2

Main Draw:
1st Round:
[Q]Pavel Krainik defeats [LL]Ondrej Krstev (CZE) 6-3 6-4

2nd Round:
[1]Sebastian Ofner (AUT) defeats [Q]Pavel Krainik 2-6 6-1 6-4

ITF Junior Tour:
9th Kenya International Junior Championships (G5):
Main Draw:
1st Round:
Ziad Aboufirassi defeats Shehab Abou Gabal (EGY) 6-2 6-3

2nd Round:
[2]Filippo Moroni (ITA) defeats Ziad Aboufirassi 6-0 6-1

Queretaro Junior Cup, ITF Grade 4:
Main Draw:
Cleeve Harper defeats Ilarion Danilchenko (RUS) 7-6(4) 6-0
Oscar Manuel Sanchez Hirales (MEX) defeats Oscar Yang 6-4 2-6 6-3
Santiago Ruiz Velasco (MEX) defeats Ilya Tiraspolsky 6-3 6-0
Liam Draxl defeats Patrick Sydow (ARU) 6-3 6-3
[12]Michel-Alexandre Fortin -> Bye

2nd Round:
[1]Rafael Bejar Levy (MEX) defeats Cleeve Harper 6-2 3-6 6-3
Liam Draxl defeats [11]Isaac Arturo Arevalo (MEX) 6-1 6-1
[12]Michel-Alexandre Fortin defeats [WC]Hugo Israel Pacheco Soto (MEX) 6-2 6-4

3rd Round:
[6]Tyler Zink (USA) defeats Liam Draxl 6-1 6-2
[12]Michel-Alexandre Fortin defeats Nicolas Jose Prieto (COL) 6-4 3-6 6-1

Quarterfinal:
[14]Alvero Gonzalez (MEX) defeats [12]Michel-Alexandre Fortin 6-1 6-4

YONEX ITF Hamburg (G2):
Main Draw:
1st Round:
Sven Lemstra (GER) defeats Niels Peter Van Noord 3-6 6-3 6-4
Leopold Zima (GER) defeats Daniel Fainblum 7-5 6-4

Last edited by Loosie; 02-14-2017 at 01:49 PM.
Loosie is offline  
post #11 of 47 (permalink) Old 02-14-2017, 01:49 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 7

Active this week (Rankings as of 02/13)

#118 Vasek Pospisil +13 (Tempe Challenger) (Withdrew -> Back)
#125 Peter Polansky - (Memphis Open Qualifying)
#173 Steven Diez -7 (Cherbourg Challenger)
#392 Brayden Schnur +30 (Tempe Challenger Qualifying)
#521 Filip Peliwo -1 (USA F7 Futures)
#1157 Pavel Krainik -2 (Turkey F6 Furutres Qualifying)
#1304 Riaan Du Toit +1 (Egypt F5 Futures Qualifying)
#1867 Stefan Frljanic -2 (Great Britain F3 Futures Qualifying)
#1955 Antoine Leduc (USA F7 Futures Qualifying)
UNR Kooros Ghasemi (USA F7 Futures Qualifying)
UNR Sebastian Zapata (USA F7 Futures Qualifying)

Juniors:
#457 Michel-Alexandre Fortin +60
#620 Niels Peter Van Noord -5
#690 Daniel Fainblum -12
#710 Cleeve Harper -16
#759 Jack Davis -10
#890 Liam Draxl +362
#973 Alexandre Leblanc -1
#1200 Osacr Yang -3
#1965 Ziad Aboufirassi -12

ATP World Tour:
Memphis Open:
Qualifying Draw:
1st Round:
[1]Peter Polansky defeats [ALT]Jeevan Nedunchezhiyan (IND) 6-3 6-3

Final Qualifying Round:
[1]Peter Polansky defeats [8]Matthew Barton (AUS) 6-2 6-1

Main Draw:
[Q]Matthew Ebden (AUS) defeats [Q]Peter Polansky 6-7(4) 6-3 6-1

ATP Challenger Tour:
Tempe Challenger:
Qualifying Draw:
1st Round:
Brayden Schnur defeats [4]Alejandro Gomez (COL) 4-6 6-4 7-5

2nd Round:
Brayden Schnur defeats Denys Molchanov (UKR) 6-1 6-2

Final Qualifying Round:
Brayden Schnur defeats [6]Walter Trusendi (ITA) 3-6 6-2 6-4

Main Draw:
1st Round:
[8]Marcelo Arevalo (ESA) defeats [Q]Brayden Schnur 6-0 6-3

Cherbourg Challenger:
Main Draw:
1st Round:
Steven Diez defeats [1]Jeremy Chardy (FRA) 3-6 7-6(3) 7-6(5)

2nd Round:
[Q]Corentin Moutet (FRA) defeats Steven Diez 4-6 6-3 6-2

ITF Futures Tour:
Egypt F5 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Vadym Zrazhevskyy (UKR) defeats [15]Riaan Du Toit 7-6(4) 6-1

Great Britain F3 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
[WC]Joshua Rose (GBR) defeats Stefan Frljanic 7-6(6) 7-5

Turkey F6 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
[15]Pavel Krainik defeats Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU) 6-3 6-2

2nd Round:
[15]Pavel Krainik defeats Sorin Andrei Iordache (ROU) 6-2 6-4

Final Qualifying Draw:
Domagoj Biljesko (CRO) defeats [15]Pavel Krainik 6-2 7-6(4)

USA F7 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Jonathan Prince (USA) defeats Sebastian Zapata 6-2 4-6 6-3
Kooros Ghasemi defeats Luke Fucetola (USA) 6-0 6-1
Yang Liu (CHN) defeats Antoine Leduc 2-6 6-4 6-3

2nd Round:
Jake Van Emburgh (USA) defeats Kooros Ghasemi 6-3 6-4

Main Draw:
1st Round:
[8]Dominik Koepfer (GER) defeats Filip Peliwo 6-7(4) 6-3 6-1

ITF Juniors:
Copenhagen Winter Cup (G4):
Main Draw:
1st Round:
Jack Davis defeats Erik Carlsten (SWE) 3-6 6-2 6-1

2nd Round:
Jack Davis defeats [5]Peter August Anker (NOR) 6-1 6-1

Quarterfinal:
Jack Davis defeats [1]Sebastian Grundtvig (DEN) 6-4 6-4

Semifinal:
Jakob Groener (NOR) defeats Jack Davis 6-4 7-6(3)

Jalisco Junior Cup (G4):
Main Draw:
1st Round:
[1]Rafael Bejar Levy (MEX) defeats Osacr Yang 4-6 6-2 6-1
Cleeve Harper defeats [Q]Andres Villanueva (MEX) 6-3 7-5
[Q]Jorge Anfre Limon (MEX) defeats [9]Michel-Alexandre Fortin 6-2 6-4
Liam Draxl defeats [12]Alvaro Gonzalez (MEX) 6-2 6-3

2nd Round:
Maksim Bogdanovich (USA) defeats Cleeve Harper 7-6(4) 4-6 6-1
Liam Draxl defeats Nicolas Jose Prieto 6-2 6-2

3rd Round:
Liam Draxl defeats [5]Alan Sau Franco (MEX) 6-3 6-1

Quarterfinal:
Liam Draxl defeats Maximillian Wild (USA) 6-2 6-1

Semifinals:
Ryan Goetz (USA) defeats Liam Draxl 6-2 6-2

ITF 4 In-doorn 2017 (G4):
Qualifying Draw:
1st Round:
[4]Alexandre Leblanc defeats Victor Van Ruissen (NED) 6-3 4-6 6-1

2nd Round:
[4]Alexandre Leblanc defeats Floris Podzimek (NED) 6-2 6-2

Final Qualifying Round:
Aloys Johannes Willem Van Baal (NED) defeats [4]Alexandre Leblanc 6-2 6-4

Main Draw:
1st Round:
Buvaysar Gadamauri (BEL) defeats Niels Peter Van Noord 6-4 6-4
[Q]Aloys Johannes Willem Van Baal (NED) defeats Daniel Fainblum 4-6 6-1 6-1

ITF Junior Alger Mehdi Bouras:
Qualifying Draw:
1st Round:
Vicente Oliver Moratalla (ESP) defeats [4]Ziad Aboufirassi 6-1 6-0

Last edited by Loosie; 02-17-2017 at 10:01 PM.
Loosie is offline  
post #12 of 47 (permalink) Old 02-22-2017, 04:00 AM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 8

Active this week (Rankings as of 02/20)

#4 Milos Raonic - (Delray Beach)
#116 Vasek Pospisil +2 (Delray Beach Qualifying)
#124 Peter Polansky +1 (Delray Beach Qualifying)
#174 Steven Diez -1 (Marseille Qualifying)
#255 Denis Shapovalov +1 (Marseille)
#349 Philip Bester -13 (Delray Beach Qualifying)
#391 Brayden Schnur +1 (Morelos Challenger Qualifying)
#520 Filip Peliwo +1 (USA F8 Futures)
#1110 Pavel Krainik +47 (Turkey F7 Furutres Qualifying)
#1953 Antoine Leduc +2 (USA F8 Futures Qualifying)
UNR Stewart Block (USA F8 Futures Qualifying)
UNR Alec Galicia (USA F8 Futures Qualifying)
UNR Kooros Ghasemi (USA F8 Futures Qualifying)
UNR Sahil Sareen (USA F8 Futures Qualifying)
UNR Jordan Sweeney (USA F8 Futures Qualifying)
UNR Sebastian Zapata (USA F8 Futures Qualifying)

Juniors:
#596 Jack Davis +163
#738 Justin Boulais -10
#1153 Gleb Blekher -13
#1348 Jovan Sihota -15
#1374 Sasha Pachnev -15
#1558 Joshua Lapadat -15

ATP World Tour
Open 13 (Marseille)
Qualifying Draw:
1st Round:
[1]Sergiy Stakhovsky (UKR) defeats Steven Diez 7-6(4) 6-2

Main Draw:
1st Round:
[WC]Julien Benneteau (FRA) defeats [WC]Denis Shapovalov 7-5 6-4

Delray Beach International Tennis Championships:
Qualifying Draw:
1st Round:
[3]Vasek Pospisil defeats [WC]Boris Kozlov (USA) 6-4 6-1
Tim Smyczek (USA) defeats [6]Peter Polansky 6-2 6-2
[7]Benjamin Becker (GER) defeats [ALT]Philip Bester 6-2 6-7(2) 6-2

Final Qualifying Round:
Tim Smyczek (USA) defeats [3]Vasek Pospisil 6-2 6-2

Main Draw:
1st Round:
[1]Milos Raonic defeats [Q]Tim Smyczek (USA) 6-1 6-4

2nd Round:
[1]Milos Raonic defeats Borna Coric (CRO) 6-3 7-6(2)

Quarterfinals:
[1]Milos Raonic defeats [8]Kyle Edmund (GBR) 4-6 6-3 6-4

Semifinals:
[1]Milos Raonic defeats [7]Juan Martin del Potro (ARG) 6-3 7-6(6)

Final:
[3]Jack Sock (USA) defeats [1]Milos Raonic w/o

ATP Challenger Tour:
Morelos Challenger:
Qualifying Draw:
1st Round:
[2]Brayden Schnur -> Bye

2nd Round:
[2]Brayden Schnur defeats Mauricio Astorga (MEX) 3-6 7-6(4) 6-4

Final Qualifying Round:
[5]Ante Pavic defeats [2]Brayden Schnur 7-6(2) 6-4

ITF Futures Tour:
Turkey F7 Furutres:
Qualifying Draw:
1st Round:
[16]Pavel Krainik defeats Kuzey Cekirge (TUR) 6-0 6-2

2nd Round:
[16]Pavel Krainik defeats Piotr Grynkowski (POL) 6-1 6-4

Final Qualifying Round:
[3]Jurabek Karimov (UZB) defeats [16]Pavel Krainik 6-1 6-3

USA F8 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Santiago Hinojosa (MEX) defeats Sahil Sareen 6-3 6-1
Joel Vincent Link (GER) defeats Alec Galicia 6-1 7-5
Hleb Maslau (BLR) defeats Jordan Sweeney 6-0 6-1
Antoine Leduc defeats Bijan Mokhaberi 6-0 6-0
[WC]Kooros Ghasemi defeats Graham Alrutz (USA) 6-4 7-6(4)
Edward Bourchier (AUS) defeats Stewart Block 6-2 6-1
Julian Bradley (IRL) defeats Sebastian Zapata 6-0 6-0

2nd Round:
[13]Victor Nunez (CHI) defeats Antoine Leduc 6-2 6-2
Mark Chepurnoy (RUS) defeats [WC]Kooros Ghasemi 7-6(4) 6-2

Main Draw:
1st Round:
[SE]Genaro Alberto Oliveri (ARG) defeats Filip Peliwo 3-6 6-3 6-4

ITF Junior Tour:
Copa Universidad Galileo (G4):
Qualifying Draw:
1st Round:
Joshua Lapadat defeats Ivan Gabriel Ovalle (GUA) 6-0 6-1
[6]Jovan Sihota defeats Diego Jose Hernandez Coronado (GUA) 6-0 6-0
Christopher Herrera (GUA) defeats [7]Sasha Pachnev 6-3 7-5

2nd Round:
Joshua Lapadat defeats [2]Diego Fernandez Del Valle Moreno (MEX) 6-2 7-5
[6]Jovan Sihota defeats Gabriel Hurtado (COL) 6-1 6-2

Final Qualifying Round:
Martin Damm (USA) defeats Joshua Lapadat 7-5 6-2
[6]Jovan Sihota defeats [3]Ilarion Danilchenko (RUS) 6-3 6-2

Main Draw:
1st Round:
[1]Andrew Fenty (USA) defeats Justin Boulais 6-4 7-6(7)
Daniel Khin (HUN) defeats [Q]Jovan Sihota 6-3 6-3

Capital Cup 2017 (G4):
Qualifying Draw:
1st Round:
[2]Gleb Blekher -> Bye

2nd Round:
[2]Gleb Blekher defeats Yerassyl Murat (KAZ) 5-7 6-4 7-6(2)

Final Qualifying Round:
Petr Kapuskin (RUS) defeats [2]Gleb Blekher 6-4 6-7(5) 6-3

ITF Oslo Open (G4):
Main Draw:
1st Round:
Jack Davis defeats Jaime Caldes (ESP) 6-3 7-6(4)

2nd Round:
[1]Simen Sunde Bratholm (NOR) defeats Jack Davis 7-5 6-7(4) 7-6(2)

Last edited by Loosie; 02-26-2017 at 06:47 PM.
Loosie is offline  
post #13 of 47 (permalink) Old 02-28-2017, 02:12 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 9

Active this week (Rankings as of 02/27)
#250 Denis Shapovalov +5 (Canada F1 Futures)
#352 Philip Bester -3 (Canada F1 Futures)
#511 Felix Auger-Aliassime +3 (Canada F1 Futures)
#518 Filip Peliwo +2 (Canada F1 Futures)
#1115 Pavel Krainik -5 (Canada F1 Futures)
#1770 Samuel Monette +2 (Canada F1 Futures)
#1867 Stefan Frljanic -2 (Canada F1 Futures)
#1953 Antoine Leduc - (USA F9 Futures Qualifying)
#2000 Washi Gervais - (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Raphael Archambault-Laurin (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Taha Baadi (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Malik Bhatnagar (Canada F1 Futures)
UNR Simon Breton (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Sebastien Collard (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Hubert Cote-Maltais (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Sid Donarski (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Daniel Fainblum (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Alec Galicia (USA F9 Futures Qualifying)
UNR Kooros Ghasemi (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Chih Chi Huang (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Vincent Lefebvre (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Ivan Mitric (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Nicaise Muamba (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Ryan Navarro (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Ace Alexander Christoffer Neumann (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Zacharie Pineault (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Zachary Poulet-Laplante (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Rached Rihani (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Jonathan Sorbo (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Thomas Susen (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Jordan Sweeney (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Remi Trudeau (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Aleksa Vladicic (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Luka Vukovic (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Sebastian Zapata (Canada F1 Futures Qualifying)

Juniors:
#635 Alex-Antoine Marquis -1
#729 Justin Boulais +9
#729 Cleeve Harper -10
#1162 Gleb Blekher -9
#1284 Jovan Sihota +64
#1387 Sasha Pachnev -13
#1514 Joshua Lapadat +44

ITF Futures Tour:
Canada F1 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Nicaise Muamba -> Bye
Thomas Susen defeats Raphael Archambault-Laurin 6-2 6-2
Daniel Fainblum -> Bye
Hubert Cote-Maltais defeats Simon Breton 3-6 6-2 6-1
[16]Washi Gervais -> Bye
Rached Rihani defeats Zacharie Pineault 6-3 6-4
Ryan Navarro defeats Vincent Lefebvre 7-5 6-3
Jordan Sweeney defeats Ace Alexander Christoffer Neumann 6-4 6-2
Luka Vukovic defeats Aleksa Vladicic 7-6(3) 6-2
Remi Trudeau defeats Sebastian Zapata 5-7 6-3 6-0
Taha Baadi defeats Juan Carlos Manuel Aguilar (BOL) 4-6 6-3 6-2
Ivan Mitric defeats Zachary Poulet-Laplante 6-0 6-1
Sid Donarski defeats Jean-Baptiste Mattesco (FRA) 6-2 6-0
Sebastien Collard defeats Drew Van Orderlain (USA) 6-4 7-5
Chih Chi Huang defeats Lloyd Sergio Watat Njanga (CMR) 7-6(5) 6-2
Jonathan Sorbo defeats Roy Stepanov (ISR) 6-3 7-6(4)
Robert Galloway defeats Kooros Ghasemi 6-2 6-1

2nd Round:
Nicaise Muamba defeats [1]Isak Arvidsson (SWE) 6-4 4-6 6-2
[11]Roy Smith (USA) defeats Thomas Susen
[2]Alejandro Tabilo (CHI) defeats Daniel Fainblum 6-2 6-1
[16]Washi Gervais defeats Hubert Cote-Maltais 6-0 6-2
[3]Winston Lin (USA) defeats Rached Rihani 6-0 6-0
[14]Christopher Rosensteel (USA) defeats Ryan Navarro 6-3 3-6 6-4
[4]JC Aragone (USA) defeats Jordan Sweeney 6-1 6-0
[13]Tim Kopinski (USA) defeats Luka Vukovic 6-3 1-6 6-3
[5]Farris Fathi Gosea (GBR) defeats Remi Trudeau 6-1 6-1
Taha Baadi defeats [15]Errol Lawrence (USA) 6-2 6-3
[6][WC]David Pel defeats Ivan Mitric 6-2 6-3
[9]Quinton Vega (USA) defeats Sid Donarski 6-1 6-2
[7]Alex Blumenberg (BRA) defeats Sebastien Collard 6-4 6-2
[10] Jonathan Chang (USA) defeats Chih Chi Huang 6-2 6-3
[8]Nathaniel Lammons (USA) defeats Jonathan Sorbo 6-0 6-3

Final Qualifying Round:
[11]Roy Smith (USA) defeats Nicaise Muamba 2-6 7-6(8) 6-4
[16]Washi Gervais defeats [2]Alejandro Tabilo (CHI) 7-6(6) 7-5
[5]Farris Fathi Gosea (GBR) defeats Taha Baadi 6-1 6-2

Main Draw:
1st Round:
[1]Gleb Sakharov (FRA) defeats [WC]Samuel Monette 6-2 7-6(10)
[Q]JC Aragone (USA) defeats Philip Bester 7-5 2-6 7-5
Maximillian Neuchrist (AUT) defeats [Q]Washi Gervais 6-3 6-0
Felix Auger-Aliassime defeats [WC]Pavel Krainik 7-5 6-3
Filip Peliwo defeats [WC]Stefan Frljanic 6-2 6-3
[PR]Tim Puetz (GER) defeats [WC]Malik Bhatnagar 6-3 6-2
[2]Denis Shapovalov defeats [Q]Nathaniel Lammons (USA) 6-3 6-2

2nd Round:
Eric Quigley (USA) defeats Felix Auger-Aliassime 6-4 6-1
Filip Peliwo defeats [3]Laurent Lokoli (FRA) 6-4 6-4
[2]Denis Shapovalov defeats Frederik Nielsen (DEN) 6-1 6-4

Quarterfinals:
Hugo Nys (FRA) defeats Filip Peliwo 6-4 6-1
[2]Denis Shapovalov defeats [PR]Tim Puetz (GER) 6-2 6-4

Semifinals:
[2]Denis Shapovalov defeats Hugo Nys (FRA) 6-7(4) 6-2 7-6(3)

Finals:
[2]Denis Shapovalov defeats [1]Gleb Sakharov (FRA) 6-2 6-4

USA F9 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Nathan Perrone (USA) defeats Alec Galicia 6-0 6-0
[11]Patrick Kypson (USA) defeats Antoine Leduc 6-0 6-4

Copa El Salvador (G4):
Qualifying Draw:
1st Round:
[1]Cleeve Harper defeats Josue David Garcia Chavarria (ESA) 6-1 6-0
Jovan Sihota defeats [7]Andrew Patrick Mueller (GUA) 6-0 6-1
[2]Justin Boulais defeats [WC]Andres Martino (ESA) 6-0 6-0
[8]Jean Carlos Borges Filho (BRA) defeats Joshua Lapadat 7-5 5-7 6-3
Sasha Pachnev defeats [6]Giorgio Alessandro Soemarno (INA) 6-4 6-3

Final Qualifying Draw:
[1]Cleeve Harper defeats Jovan Sihota 6-3 2-6 6-1
[2]Justin Boulais defeats Zen Yoshida (JPN) 6-1 6-1
[4]Pierce Rollins (USA) defeats Sasha Pachnev 6-0 7-5

Main Draw:
1st Round:
[Q]Cleeve Harper defeats [1]Alex Nefve (USA) 2-6 7-5 6-2
[3]Arthur Bernabe (FRA) defeats Alex-Antoine Marquis
[4]Tyler Zink (USA) defeats [LL]Sasha Pachnev 6-2 6-3
[Q]Pierce Rollins (USA) defeats [Q]Justin Boulais 7-5 6-2

2nd Round:
Sebastian Quiros (CRC) defeats [Q]Cleeve Harper 4-6 6-1 6-1

Aktobe ITF International Junior Tournament (G5):
Main Draw:
1st Round:
Gleb Blekher defeats [WC]Danil Ozernoy (KAZ) 6-0 6-2

2nd Round:
[4]Rail Ibragimov (RUS) defeats Gleb Blekher 6-3 6-2

Last edited by Loosie; 03-05-2017 at 09:49 PM.
Loosie is offline  
post #14 of 47 (permalink) Old 03-08-2017, 06:04 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 10

Active this week (Rankings as of 03/06)
#124 Peter Polansky -2 (BNP Paribas Open Qualifying)
#129 Vasek Pospisil -1 (BNP Paribas Open Qualifying)
#253 Denis Shapovalov -3 (Canada F2 Futures)
#354 Philip Bester -2 (Canada F2 Futures)
#396 Brayden Schnur -2 (Canada F2 Futures)
#511 Felix Auger-Aliassime - (Canada F2 Futures)
#519 Filip Peliwo -1 (Canada F2 Futures)
#1116 Pavel Krainik -1 (Canada F2 Futures)
#1765 Samuel Monette +5 (Canada F2 Futures Qualifying)
#1860 Stefan Frljanic +7 (Canada F2 Futures Qualifying)
#1994 Washi Gervais +6 (Canada F2 Futures)
UNR Raphael Archambault-Laurin (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Taha Baadi (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Malik Bhatnagar (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Samuel Boisvert (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Aurel Ciocanu (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Sebastien Collard (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Hubert Cote-Maltais (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Kamen Damov (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Sid Donarski (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Michel-Alexandre Fortin (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Roger Hernandez Jr. (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Victor Krustev (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Nick Lagaev (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Vincent Lefebvre (Canada F1 Futures Qualifying)
UNR Ivan Mitric (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Nicaise Muamba (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Ace Alexander Christoffer Neumann (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Rached Rihani (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Thomas Susen (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Jordan Sweeney (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Aleksa Vladicic (Canada F2 Futures Qualifying)
UNR Luka Vukovic (Canada F2 Futures Qualifying)

Juniors:
#632 Alex-Antoine Marquis +3
#653 Cleeve Harper +76
#1292 Sasha Pachnev +95

ATP World Tour:
BNP Paribas Open:
Qualifying Draw:
1st Round:
Elias Ymer (SWE) defeats [17]Peter Polansky 7-6(4) 6-2
[18]Vasek Pospisil defeats [WC]Mitchell Kruger (USA) 6-3 6-4

Final Qualifying Round:
[18]Vasek Pospisil defeats Rajeev Ram (USA) 4-6 6-3 6-2

Main Draw:
1st Round:
[Q]Vasek Pospisil defeats Yen-hsun Lu (TPE) 6-7(6) 6-4 6-3

2nd Round:
[Q]Vasek Pospisil defeats [1]Andy Murray (GBR) 6-4 7-6(5)

3rd Round:
[Q]Vasek Pospisil vs. [Q]Dusan Lajovic (SRB)

ITF Futures Tour:
Canada F2 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Ivan Mitric defeats Nicaise Muamba 6-7(7) 6-3 6-4
Samuel Monette defeats [WC]Ace Alexander Christoffer Neumann 6-0 6-0
Rached Rihani defeats [WC]Aurel Ciocanu 7-5 6-3
[ALT]Joe Salisbury (GBR) defeats Raphael Archambault-Laurin 6-1 6-0
Malik Bhatnagar defeats Stefan Frljanic 6-4 4-6 6-0
Drew Van Orderlain (USA) defeats Samuel Boisvert 6-3 6-4
Robert Galloway (USA) defeats [WC]Aleksa Vladicic 6-1 6-2
Sid Donarski defeats Michel-Alexandre Fortin 6-2 6-3
[WC]Roger Hernandez Jr. defeats [WC]Sebastien Collard 6-3 6-2
Henrik Wiersholm (USA) defeats Jordan Sweeney 6-1 6-3
Christopher Rosensteel (USA) defeats [WC]Hubert Cote-Maltais 7-5 6-1
Kamen Damov defeats Thomas Susen 6-3 6-4
Nick Lagaev defeats Samuel Beddow (GBR) 6-1 6-1
Taha Baadi defeats Vincent Lefebvre 6-3 6-0
Victor Krustev defeats Erroll Lawrence (USA) 6-3 6-1
Tim Kopinski (USA) defeats Luka Vukovic 6-3 6-1

2nd Round:
[1]Ryan Shane (USA) defeats Ivan Mitric 6-2 6-0
Samuel Monette defeats [9]Connor Farren (USA) 6-3 6-3
[2]Lucas Gomez (MEX) defeats Rached Rihani 6-3 6-0
[3]Isak Arvidsson (SWE) defeats Malik Bhatnagar 6-4 6-1
[16]Gary Kushnirovich (USA) defeats Sid Donarski 7-6(3) 7-5
[5]Alejandro Tabilo (CHI) defeats [WC]Roger Hernandez Jr. 6-0 6-1
[12]Nathaniel Lammons (USA) defeats Kamen Damov 6-4 6-4
[7]JC Aragone (USA) defeats Nick Lagaev 6-3 6-3
Taha Baadi defeats [11]Andrew Carter (USA) 6-4 6-3
[8]Farris Fathi Gosea (GBR) defeats Victor Krustev 6-2 6-4

Final Qualifying Round:
[1]Ryan Shane (USA) defeats Samuel Monette 7-6(6) 7-6(3)
[7]JC Aragone (USA) defeats Taha Baadi 6-1 6-2

Main Draw:
1st Round:
[1]Edward Corrie (GRB) defeats [WC]Filip Peliwo 6-2 7-5
[Q]Ryan Shane (USA) defeats [WC]Washi Gervais 6-3 6-3
[WC]Felix Auger-Aliassime defeats [LL]Nathaniel Lammons (USA) 6-3 6-3
Philip Bester defeats [WC]Pavel Krainik 6-3 6-2
Brayden Schnur defeats [6]Daniel Altmaier (GER) 6-3 7-6(3)
[2]Denis Shapovalov defeats [Q]JC Aragone (USA) 6-4 6-3

2nd Round:
[WC]Felix Auger-Aliassime defeats [Q]Winston Lin (USA) 6-2 6-0
[4]Gregoire Barrere (FRA) defeats Philip Bester 6-4 6-2
Brayden Schnur defeats [Q]Henrik Wiersholm (USA) 6-7(3) 6-2 6-1
[2]Denis Shapovalov defeats Christian Harrison (USA) 2-6 7-6(5) 6-1

Quarterfinal:
[WC]Felix Auger-Aliassime defeats [1]Edward Corrie (GRB) 7-6(10) 3-6 6-1
Brayden Schnur defeats [4]Gregoire Barrere (FRA) 6-1 6-3
[2]Denis Shapovalov defeats [5]Laurent Lokoli (FRA) 6-4 6-4

Semifinals:
[WC]Felix Auger-Aliassime defeats Brayden Schnur 6-3 6-4
[3]Gleb Sakharov (FRA) defeats [2]Denis Shapovalov w/o

Final:
[WC]Felix Auger-Aliassime defeats [3]Gleb Sakharov (FRA) 3-6 6-3 6-4

Costa Rica Bowl (G3):
Qualifying Draw:
1st Round:
Cleeve Harper defeats [WC]Samuel Cruz (CRC) 6-0 6-0
Pierce Rollins (USA) defeats Alex-Antoine Marquis 6-2 6-3
Sasha Pachnev defeats [WC]Kevin Kwong (ARG) 6-1 6-1

2nd Round:
Cleeve Harper defeats [6]Boruch Skierkier (ARG) 6-4 6-4
[3]Vinicius Feijao Nogueira (BRA) defeats Sasha Pachnev 6-4 3-6 6-3

Final Qualifying Round:
[1]Ryan Goetz (USA) defeats Cleeve Harper 6-3 6-4

Last edited by Loosie; 03-13-2017 at 01:14 PM.
Loosie is offline  
post #15 of 47 (permalink) Old 03-13-2017, 02:33 PM Thread Starter
Power Hungry Mod
 
Loosie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Age: 38
Posts: 12,476
                     
Re: Canadians in Action 2017

Canadians in Action Week 11

Active this week (Rankings as of 03/06)
#124 Peter Polansky -2 (Drummondville Challenger)
#129 Vasek Pospisil -1 (BNP Paribas Open)
#181 Steve Diez -2 (Shenzhen Challenger)
#253 Denis Shapovalov -3 (Drummondville Challenger)
#354 Philip Bester -2 (Drummondville Challenger)
#396 Brayden Schnur -2 (Drummondville Challenger)
#511 Felix Auger-Aliassime - (Drummondville Challenger)
#519 Filip Peliwo -1 (Drummondville Challenger)
#1116 Pavel Krainik -1 (Drummondville Challenger Qualifying)
#1765 Samuel Monette +5 (Drummondville Challenger Qualifying)
#1946 Antoine Leduc +7 (Drummondville Challenger Qualifying)
UNR Taha Baadi (Drummondville Challenger Qualifying)
UNR Michael Brzezinski (USA F10 Futures Qualifying)
UNR Victor Krustev (Drummondville Challenger Qualifying)
UNR Nicaise Muamba (Drummondville Challenger Qualifying)
UNR Luka Vukovic (Drummondville Challenger Qualifying)

Juniors:
#477 Michel-Alexandre Fortin -1
#716 Aaron Diemer -7
#1993 Martin Lorayes -4

ATP World Tour:
BNP Paribas Open Week 2:
3rd Round:
[Q]Dusan Lajovic (SRB) defeats [Q]Vasek Pospisil 6-7(4) 6-3 7-5

ATP Challenger Tour:
Drummondville Challenger:
Qualifying Draw:
1st Round:
Maximillian Neuchrist (AUT) defeats [WC]Nicaise Muamba 6-4 6-1
Matthias Bachinger (GER) defeats [WC]Samuel Monette 6-3 6-4
[5]Raymond Sarmiento (USA) defeats [WC]Taha Baadi 0-6 7-6(4) 6-3
[3]Adam El Mihdawy (USA) defeats [WC]Victor Krustev 6-3 6-2
Winston Lin (USA) defeats [WC]Luka Vukovic 6-3 6-1
Frederik Nielsen (DEN) defeats [WC]Antoine Leduc 6-3 6-1
[8]Hugo Nys (FRA) defeats Pavel Krainik 6-4 6-4

Main Draw:
1st Round:
John-Patrick Smith (AUS) defeats [WC]Philip Bester 6-3 6-4
[WC]Brayden Schnur defeats Sekou Bangoura (USA) 6-3 6-3
Gleb Sakharov (FRA) defeats [WC]Filip Peliwo 6-2 6-1
Denis Shapovalov defeats Edward Corrie (GBR) 6-4 6-3
[WC]Felix Auger-Aliassime defeats [Q]Adrien Bossel (SUI) 6-2 -6 7-5
[ALT][2]Peter Polansky defeats [ALT]Gregoire Barrere (FRA) 6-4 3-6 6-3

2nd Round:
[Q]Tim Puetz (GER) defeats [WC]Brayden Schnur 7-6(2) 7-6(6)
Denis Shapovalov defeats [3]Quentin Halys (FRA) 4-1(r)
[WC]Felix Auger-Aliassime defeats [ALT][2]Peter Polansky 6-3 6-4

Quarterfinals:
Denis Shapovalov defeats Blaz Rola (SLO) 7-6(6) 6-4
[WC]Felix Auger-Aliassime defeats Alex De Minaur (AUS) 7-5 6-3

Semifinals:
Denis Shapovalov defeats [WC]Felix Auger-Aliassime 7-5 6-3

Finals:
Denis Shapovalov defeats [4]Ruben Bemelmans (BEL) 6-3 6-2
Shapovalov wins Drummondville Challenger! First Challenger Title

Shenzhen Challenger:
Main Draw:
[WC]Chuhan Wang defeats Steven Diez 3-6 6-4 6-3

ITF Futures Tour:
USA F10 Futures:
Qualifying Draw:
1st Round:
Rahul Sadhwani (INA) defeats Michael Brzezinski 6-0 6-2

ITF Junior Tour:
Newport Beach Bowl ITF (G4):
Main Draw:
1st Round:
Jake Sands (USA) defeats [14]Aaron Diemer 6-0 6-3
Maximillian Wild (USA) defeats Martin Lorayes 6-1 6-0

Panama Bowl 2017 (G4):
Main Draw:
1st Round:
Nathan Han (USA) defeats Michel-Alexandre Fortin 6-4 6-3

Last edited by Loosie; 03-20-2017 at 10:30 AM.
Loosie is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the MensTennisForums.com forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in









Human Verification

In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.



Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome